Proplach nosu hypertonickým roztokem a léčba Covid-19

Nedávno byla publikována studie, která podporuje teorii, že proplachy nosu mohou být prospěšné pro pacienty infikované COVID-19.

Studii v plném znění si můžete prohlédnout ZDE >>

Dle studie financované nadací Edinburgh a Lothians Health Foundation je pravděpodoné, že nasální zavlažování hypertonickým fyziologickým roztokem pomáhá minimalizovat trvání koronavirových infekcí a mělo by být považováno za možnou součást léčby COVID-19.

Do studie bylo zahrnuto 66 dospělých pacientů infikovaných koronavirovou infekcí horních cest dýchacích, kteří začali s proplachy do 48 hodin od objevení se prvních příznaků. Dle potřeby prováděli domácí proplach nosu hypertonickým roztokem (maximálně 12krát denně). Ve srovnání s kontrolní skupinou měli tito jedinci zkrácenou dobu infekce v průměru o 1,9 dne a užívání volně prodejných léků se snížilo o 36 % .

NaCl (sůl) má antivirové účinky včetně inhibice virů, jako je lidský koronavirus, jehož vysoká koncentrace se nachází právě v horních dýchacích cestách a ukázalo se, že nosní výplach hypertonickým fyziologickým roztokem snižuje u jedinců příznaky i dobu infekce. Studie silně naznačuje, že by nosní proplachy a kloktání hypertonického fyziologického roztoku mělo být považováno za bezpečnou, celosvětově úspěšnou možnost, která pomůže léčit koronavirová onemocnění.

Přestože nosní zavlažování jako léčba COVID-19 nebylo ještě důkladně studováno, považujeme to za dobrou zprávu, protože proplachy nosu jsou nedílnou součástí zdravého životního stylu již po mnohá staletí.

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>

 
 

Na našich internetových stránkách jsme upekli internetové sušenky - soubory COOKIES. K jídlu zrovna moc nejsou, ale zkvalitní Vaše nakupování... Rozumím »