2. květen - Světový den astmatu - nemáte astma právě VY?

Odhaduje se, že nemocných lidí s astmatem je v celé České republice 800 -950 000 lidí, tedy téměř každý 10. člověk. Značná část z nich však není diagnostikovaná, nebo svojí léčbu zanedbává. Přitom právě astma je nemoc, kterou dnešní medicína umí léčit výborně. Již při základní spolupráci pacienta dokáže udržet astma pod kontrolou a pro běžný život pak nemoc znamená jen minimální omezení.

Přestože astma vzniká převážně v dětském věku, kdy je v drtivé většině případů „zachyceno“ systémem pediatrických prohlídek, může se nicméně objevit i v dospělosti. A tam to často bývá s diagnostikou a léčbou horší, protože dospělí mají občas tendenci zanedbávat prevenci a o svém astmatu ani nevědí. 

Pokud vás někdy napadlo, zda neustávajícím pokašláváním a potížemi s dýcháním nestojí právě astma, zkuste si odpovědět na následující otázky:

  • Kašlu již delší dobu bez nějaké vnější příčiny?
  • Je kašel dráždivý, záchvatovitý bez produkce hlenu?
  • Pokud se objevuje hlen, je těžké ho vykašlat?
  • Zvyšuje se intenzita kašle v noci a nad ránem?
  • Dýchá se mi občas hůře a mám svíravý pocit na hrudi?
  • Objevují se při dýchání pískoty či sípání?
  • Trpím občas celkovým pocitem nedostatku vzduchu

Pokud jste odpověděli již jen na několik málo otázek ANO, bude lépe, zajdete-li si ke svému ošetřujícímu lékaři, který provede diferenciální diagnostiku. Projde s vámi rodinnou anamnézu a klinické příznaky (doporučujeme si dopředu dělat záznamy o obtížích které vás v minulých týdnech provázely). Pro potvrzení astmatu bude třeba spirometrické vyšetření, které odhalí pacientovu schopnost se správně nadechnout a vydechnout. Pokud bylo zjištěno zúžení průdušek, doporučuje se bronchodilatační test, kterým se ověří, zda se dá tento problém zvrátit. Někdy se také provádí bronchokonstrikční test, který určuje přítomnost a stupeň dráždivosti dolních dýchacích cest. Eosinofilní (alergické astma) se zase pomůže odhalit díky vyšetření oxidu dusnatého ve vydechovaném vzduchu (FeNO).

V dnešní době je díky rozvoji vyšetřovacích metod snadné astma odhalit, zcela vyléčit ho však nelze. Cílem je dostat astma pod kontrolu, stabilizovat plicní funkce, omezit spotřebu úlevových léků a to vše při zachování normální tělesné výkonnosti. A věřte, že to při odpovědném přístupu lze, dokladem toho je mnohý z našich slavných sportovců

https://www.astma-zero.cz/cs/mam-astma-a-ziju-naplno

https://plus.rozhlas.cz/sport-a-astma-lze-propojit-medailistovi-lukasi-bauerovi-se-podarilo-7689967

 

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>