Atopický ekzém

Kůže je pak velmi citlivá na jakékoliv dráždění a alergeny. Atopickým ekzémem trpí více děti, než dospělí, stejným poměrem dívky i chlapci a ve většině případů se objeví do 5 let věku. Pozitivní zprávou je, že i když se ataky onemocnění opakují, směrem k dospělosti se stav pacienta často zlepšuje.

Jedná se o onemocnění, na jehož vzniku se podílí více faktorů. Atopie (dědičný sklon k alergii) dává nemocnému „do vínku“ schopnost nadměrné tvorby protilátek třídy IgE, které následně reagují na alergeny z okolí (pyly, roztoče, plísně, zvířecí epitelie) a geneticky podmíněná je i porucha kožní bariérové funkce. Udává se, že v případě genetické zátěže rodičů je pravděpodobnost výskytu onemocnění od 40-60 % (atopie u jednoho z rodičů) do 80 % (oba rodiče). Někdy se však stává, že se nemoc neobjeví vůbec, nebo jenom ve velmi mírné formě. Prognóza je tím závažnější, čím dříve se onemocnění objeví a nepříznivě ji ovlivňuje i souběžný výskyt astmatu nebo alergie.

Atopický ekzém mohou zhoršit nejrůznější faktory – dráždivé látky, dieta, emoční vypětí, klimatické a hormonální změny, kontakt s různými mikroorganismy i alergeny.

Co můžete udělat pro svého atopika? V prvé řadě být trpěliví a trpěliví!!

  • Poraďte se s lékařem, vybudujte si vzájemnou důvěru a jeho radám naslouchejte. Čeká vás dlouhodobá úzká spolupráce.
  • Zamezte škrábání pokožky!!! Ostříhejte nehty. Výborně poslouží i bavlněná speciální trička, bodýčka a pyžámka s našitými rukavičkami.
  • Při koupeli nepoužívejte horkou vodu a po koupeli nezapomeňte promazávat lékařem doporučenými emoliencii.
  • Nevystavujte postiženou kůži mrazu.
  • Snažte se z okolí malého atopika odstranit možné alergeny, u kterých jste vypozorovali, že projevy onemocnění zhoršují.
  • Zaměřte se na stravu a snažte se zjistit, zda vašemu atopikovi některé potraviny neškodí (vše si zapisujte, za měsíc již nemusíte přesně vědět..).
  • Zázračné prací prášky neexistují. Používejte ty co nejméně dráždivé a prádlo důkladně vymáchejte (klidně i ručně, žádnou aviváž).
  • Na malého pacienta buďte laskaví a pokuste se mu vše trpělivě vysvětlovat.

A hlavně… Nepropadejte beznaději, stav se opravdu věkem spíše zlepšuje!

 

Mgr. Hana Sochůrková

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>