Atopický ekzém
Kůže je pak velmi citlivá na jakékoliv dráždění a alergeny. Atopickým ekzémem trpí více děti, než dospělí, stejným poměrem dívky i chlapci a ve většině případů se objeví do 5 let věku. Pozitivní zprávou je, že i když se ataky onemocnění opakují, směrem k dospělosti se stav pacienta často zlepšuje.
Jedná se o onemocnění, na jehož vzniku se podílí více faktorů. Atopie (dědičný sklon k alergii) dává nemocnému „do vínku“ schopnost nadměrné tvorby protilátek třídy IgE, které následně reagují na alergeny z okolí (pyly, roztoče, plísně, zvířecí epitelie) a geneticky podmíněná je i porucha kožní bariérové funkce. Udává se, že v případě genetické zátěže rodičů je pravděpodobnost výskytu onemocnění od 40-60 % (atopie u jednoho z rodičů) do 80 % (oba rodiče). Někdy se však stává, že se nemoc neobjeví vůbec, nebo jenom ve velmi mírné formě. Prognóza je tím závažnější, čím dříve se onemocnění objeví a nepříznivě ji ovlivňuje i souběžný výskyt astmatu nebo alergie.
Atopický ekzém mohou zhoršit nejrůznější faktory – dráždivé látky, dieta, emoční vypětí, klimatické a hormonální změny, kontakt s různými mikroorganismy i alergeny.
Co můžete udělat pro svého atopika? V prvé řadě být trpěliví a trpěliví!!
- Poraďte se s lékařem, vybudujte si vzájemnou důvěru a jeho radám naslouchejte. Čeká vás dlouhodobá úzká spolupráce.
- Zamezte škrábání pokožky!!! Ostříhejte nehty. Výborně poslouží i bavlněná speciální trička, bodýčka a pyžámka s našitými rukavičkami.
- Při koupeli nepoužívejte horkou vodu a po koupeli nezapomeňte promazávat lékařem doporučenými emoliencii.
- Nevystavujte postiženou kůži mrazu.
- Snažte se z okolí malého atopika odstranit možné alergeny, u kterých jste vypozorovali, že projevy onemocnění zhoršují.
- Zaměřte se na stravu a snažte se zjistit, zda vašemu atopikovi některé potraviny neškodí (vše si zapisujte, za měsíc již nemusíte přesně vědět..).
- Zázračné prací prášky neexistují. Používejte ty co nejméně dráždivé a prádlo důkladně vymáchejte (klidně i ručně, žádnou aviváž).
- Na malého pacienta buďte laskaví a pokuste se mu vše trpělivě vysvětlovat.
A hlavně… Nepropadejte beznaději, stav se opravdu věkem spíše zlepšuje!
Mgr. Hana Sochůrková