Autotesty pro domáci použití

To, co jsme dříve považovali za samozřejmost, zaskočit si k lékaři jak praktickému, tak i specialistovi, kdykoliv nás napadne, nebylo v uplynulých měsících možné a je otázkou, zda se vše vrátí do stavu před epidemií.

Mnozí odborníci se domnívají, že nikoliv a že budoucnost zdravotnictví je částečně v telemedicíně, která umožní lékaři komunikovat s pacienty na dálku, sledovat jejich zdravotní stav pomocí různých elektronických zařízení, aplikací a konzolí. Se vzrůstající oblibou sebe-monitorování vzrůstá i zájem o rychlé domácí testy, díky kterým je možno odhalit různá onemocnění a anomálie z pohodlí domova. K dříve běžně používaným těhotenským, ovulačním testům, testům na skryté krvácení, hladinu železa či glukózy v krvi, přibyly v dnešní době běžné antigenní Covid testy, testy na protilátky proti Covid-19 atd. 

Jednou z oblastí, kde mohou domácí rychlé testy přispět k diagnóze a následné akci (ať již v podobě návštěvy alergologa, či spontánního dodržování režimových opatřeních) jsou alergie. V současné době se udává, že některým typem alergie trpí zhruba třetina obyvatel České republiky a předpokládá se, že číslo se do roku 2025-2030 zvětší až na 50 %. Mezi nejčastější alergeny patří pyly trav, pyly jarních stromů (hlavně břízy), roztoči domácího prachu, zvířecí epitelie, některé potraviny, plísně, hmyzí jed. Alergický jedinec reaguje na tyto v podstatě neškodné látky prostřednictvím hypertenzivní reakce s tvorbou protilátek proti imunoglobulinu E (IgE). Domácí rychlé testy jsou pak schopny detekovat zvýšené hladiny těchto protilátek v krevním vzorku (z kapky krve z prstu) a pomocí následné vizualizace v podobě červené čárky rozklíčovat, na který z alergenů jedinec přehnaně reaguje.

Podívat se na domácí test na ALERGIE >>

Podívat se na domácí test na ALERGII NA MLÉKO >>

 

Mgr. Hana Sochůrková

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>