Bříza - léčivý strom, ne pouze příčina jarních alergií
Čekárny lékařů alergologů se budou rychle plnit, pacienti si znovu po dlouhé zimě připomenou základní kroky v boji se svojí alergií (více i v jednom z našich dřívějších článků ZDE >>) a na břízu se opět snesou nářky trpících pacientů.
Bříza bělokorá je však především neuvěřitelně odolný strom, kterého si od pradávna vážily mnohé národy světa (národní strom Švédska, Finska a Ruska). Bříza byla uctívána Kelty i starými Slovany, kteří v jejím brzké rašení viděli nový počátek a naději po skončení dlouhé zimy. Zároveň dobře znali i její léčivé účinky. A věřte, že jich není právě málo. I v dnešní době jsou známé její pozitivní účinky na vlasy (březový odvar nejlépe z čerstvých listů zabraňuje tvorbě lupů a podporuje růst vlasů) i na pokožku (dezinfekce, vyčištění pleti a uvolnění pórů).
Méně obvyklé je u nás pití březového čaje. Ale i to se s opětovnou renesancí lidového léčitelství vrací zpět. Doporučují se trhat světlounce zelené, mladé, první lístky, které se po přelití horkou vodou 10 minut louhují. Takto připravený čaj má protizánětlivé účinky, bývá používán při problémech s ledvinami (zvláště při potížích s ledvinovými kameny) a obecně podporuje obranyschopnost celého organismu. V některých státech (např. Rusku) se z kmenů bříz „vytěžuje“ březová šťáva (má léčivé účinky ale je využitelná i na přípravu kořalky). Tato činnost je však naštěstí ve většině států zakázána, neboť stromy ničí.
Díky své houževnatosti a malým nárokům na živiny je často vysazována na obtížně zalesnitelná území a zvláště na severu Evropy je její dřevo oblíbené jak při výrobě nábytku, tak i jako výborné topivo. A srdce, kterého českého houbaře by neposkočilo po spatření břízky v období růstu křemenáčů! Mykorhiza (symbióza hub a stromů) bývala u nás známá i malým dětem.
Až tedy v následujících dnech spatříte kvetoucí břízu, zkuste uvidět tento obdivuhodný strom jako ušlechtilou dřevinu a ne jako zdroj vašich potíží a jste-li alergici, stříkněte bariérový nosní sprej Nasaleze Allergy a pokochejte se její krásou.
Mgr. Hana Sochůrková