Cerkáriová dermatitida - aneb pozor na koupání v přírodě

Na vině mohou být cerkárie, larvy ptačích motolic, které při koupání zalézají do kůže, kde je odhalí náš imunitní systém, sice je celkem bezpečně zlikviduje, nicméně larvy jsou ještě další 2-3 týdny vylučovány formou pupínku, pak puchýřku, nakonec stroupku. Celý proces je zdlouhavý, nepříjemný, svědivý…

Cerkárie a potíže s nimi spojené tu byly vždy, nicméně v posledních letech, pravděpodobně s oteplováním klimatu (cerkárie jsou aktivnější za teplého počasí, více lidí se koupe všude, kde se jen dá) a větším počtem lidí o této problematice informovaných, se počet známých případů zvyšuje.

Proč se cerkárie ve vodě vůbec vyskytuji?

Ptačí motolice potřebují ke svému životnímu cyklu ptačího hostitele ( u nás typicky třeba kachnu) a mezihostitele plže. U hostitele dochází k pohlavnímu rozmnožování a následné produkci vajíček. Z vajíček se líhnou první larvální stádia, které naleznou mezihostitelského plže, ve kterém se namnoží a ve formě larválního stádia zvaného cerkárie se uvolní do vody, ve které hledají svého definitivního hostitele. Pokud ho najdou, dospívají, znovu se pohlavně množí a celý cyklus začíná nanovo. 

Může se však stát, že cerkárie místo definitivního ptačího hostitele narazí na hostitele náhodného, např.člověka, jehož pokožka má obdobné složení mastných kyselin, spletou se a snaží se usídlit a rozmnožit. Imunitní systém savců obecně však reaguje okamžitě a cerkárie zlikviduje.

Jaké jsou projevy cerkáriové dermatitidy?

Je velký rozdíl, setkáme-li se s cerkáriemi poprvé, nebo opakovaně. Při prvním setkání si často potíží ani nevšimneme, při opakovaném již imunitní systém reaguje velice bouřlivě.

Na těle nám do druhého dne vyrazí vyrážka, jejíž rozsah je úměrný počtu penetrujících cerkárií, pokožka začne svědit, mohou se objevit hnisavá ložiska, puchýřky, následně (po 2-3 týdnech) se vše odhojí stroupkem. Červené fleky na kůži však mohou přetrvávat i několik měsíců. Nakonec však i ty zmizí.

Pokud je počet penetrujících cerkárií vysoký, může to představovat takovou zátěž pro organismus, že se mohou objevit i zvýšené teploty a celková malátnost.

Vyrážka může často připomínat pokousání hmyzem, případně blechami.

 

 

Jaká je léčba cerkáriové dermatitidy?

Nejlepší je prevence. A v tomto případě prevence znamená - nekoupat se v přírodních nádržích.

Jenomže… V létě věc těžko uskutečnitelná. Každopádně tedy, po objevení prvních pupínků se zamyslete, zda jste se den, dva předtím někde nesmočili a pokud ano, zda daná lokalita nemohla být problematická. A ze zkušenosti víme, že „problematickou lokalitou“ může být i přírodní biotop ve 4* bezvadně čistém hotelu! Rozhodně, máte-li jakékoliv pochybnosti, nekoupejte se znovu!!! Problémem je, že jinak může být voda zcela čistá, na koupalištích hodnocená jako nezávadná. Chceme-li potvrdit přítomnost cerkárií, je nutno z vody odebrat plže, odnést je do laboratoře a tam následně sledovat případné uvolňování cerkárií.

Pokud se koupete v přírodních lokalitách, používejte voděodolné krémy, které alespoň trochu mění parametry kůže a ta pak není pro parazity tak „lákavá“. Proti motolicím jsou rovněž účinné krémy obsahující niklosamid

Po vykoupání se otřete ručníkem, někdy se podaří setřít ještě nezavrtané larvy. Jenomže, pokud jste byli ve vodě dostatečně dlouhou dobu, je to již skoro jedno. 

Vyskytne-li se již vyrážka použijte hořčičný olej, který zmírňuje svědění, někdy zaberou antihistaminika či kortikoidy. Při masivnějším výskytu je lépe zajít na dermatologii, či alergologii. 

Máte-li doma koupací jezírko a usadí se vám v něm párek kachen, ze kterého máte radost, sledujte, zda v jezírku nemáte plže a případně je pravidelně odlovujte. Pokud se vám cerkárie v jezírku vyskytnou, doporučuje se jezírko vypustit, nechat vymrznout a příště do něho kachny nenechat zahnízdit. 

Dobrou zprávou je, že počet nádrží bez cerkárií je stále mnohem větší než počet koupališť, kde se cerkárie vyskytují. Nicméně je dobré být na pozoru a nejít problémům naproti (což je případ opakovaného koupání po výskytu prvních potíží).