České nanotechnologie dobývají svět a pomáhají i alergikům

Planet Budapest 2021 je mezinárodní veletrh zemí V4 zaměřený na inovativní řešení spjatá s udržitelným rozvojem. Klade si za cíl ukázat lidem, že postupující nepříznivé a zemi ohrožující procesy jsou stále ještě vratné. Výstavní expozice Asociace nanotechnologického průmyslu ČR představila řadu inovativních produktů, které jsou již na českém trhu dostupné a pomalu začínají dobývat i svět.

Skutečnost, že u nás v ČR běžně nosíme ty nejkvalitnější nanorespirátory bereme jako úplnou samozřejmost a přitom pro obyvatele jiných států je to stále na úrovni „science fiction“.

Rovněž jako jedni z mála na světě vyrábíme módu z patentovaných nanotechnologických materiálů, která je kvalitní, antibakteriální, zápach ničící a hlavně udržitelná. Jednoznačně tak nastavuje zrcadlo módnímu průmyslu produkujícímu desítky a desítky tun nekvalitního, životní prostředí poškozujícího oblečení.

Pro alergické pacienty zajímavé byly i prezentované výrobky brněnské společnosti Lifetech, která se soustředí na čištění bazénové vody za použití UV lamp a ozónu a vynechává tak pro alergiky problematický chlór.

V sektoru týkajícím se udržitelnosti můžete v současnosti najít české nanotechnologické firmy i v Dubaji na EXPO 2020 (které se však koná v termínu 10/2021-03/2022). Součástí velice zdařilé české expozice je i obrovský 3D tiskárnou vytvořený roztoč odkazující na vysoce účinné lůžkoviny jihočeské společnosti nanoSPACE, které brání průniku roztočů a jiných alergenů, čímž alergikům značně zvyšují kvalitu spánku a pomáhají odstranit samotnou příčinu jejich alergie. Návštěvníky rovněž zaujala funkčnost a módní atraktivita antivirových a antismogových šátků s vloženou nanotkaninou.

Prostě, co se týče nanotechnologií, jsme na světové špičce a můžeme být u nás doma na co hrdí!!!

 

Mgr. Hana Sochůrková

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>