Jak nejlépe na boj s roztoči

Nacházejí se ve více či méně každém lidském obydlí. Existují dva běžné druhy roztočů domácích — Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Alergenem není samotný roztoč, ale trávicí enzymy obsažené v jeho trusu a rozpadajícím se těle. Roztoči domácího prachu se živí kožními lidskými a zvířecími šupinami, které se často nachází v domácím prachu. Roztoči ani nekoušou, ani nešíří nemoci a škodí pouze lidem, kteří jsou na ně alergičtí. Naštěstí však existuje mnoho způsobů, jak snížit jejich výskyt ve vašem domě.

Kde v mém domově číhají roztoči a proč mám dbát na nákup speciálních lůžkovin?

Roztoči upřednostňují pobyt v ložním prádle, matracích, čalouněném nábytku, měkkých hračkách a kobercích. Vlhkost a teplo vytvářené vaším tělem během spánku přispívají k vytvoření pro roztoče přátelského prostředí, což činí z lůžka ideální místo pro kontakt s alergeny roztočů domácího prachu. Oblak alergenu roztočů domácího prachu se rovněž zvedne, budete-li se například procházet po koberci, vstávat z postele nebo se v ní pouze otáčet.

Základem tedy je, pořídit si speciální protiroztočové lůžkoviny. Chemická úprava lůžkovin zaměřená na zničení roztočů se příliš neosvědčila, za zlatý standard se považuje dostatečná hustota mikrovláken textilií, která zajistí neprostupnost tkaniny pro roztoče a jejich části. A bez chemie! Jedním z nových, perspektivních výrobků na trhu jsou lůžkoviny z nanovláken.

Póry nanotkaniny mají velikost pouhých 80-100 nanometrů. Naproti tomu velikost roztočů je přibližně kolem 300 mikrometrů (1 mikrometr = 1000 nanometrů) a jejich alergeny 1 – 20 mikrometrů. Ani roztoči, ani jejich alergeny nemají tedy šanci projít nanotkaninou, naproti tomu molekula kyslíku ale již projde, takže materiál zůstává příjemně prodyšný.

 

 Lůžkoviny pro alergiky NanoSpace

Podívat se na lůžkoviny pro alergiky NanoSpace >>

Výborně hodnocené jsou i lůžkoviny vyrobené z vysoce kvalitní, nepotažené polyesterové mikro vláknové textilie

 

Lůžkoviny pro alergiky Allergika

Podívat se na lůžkoviny pro alergiky Allergika >>

 

Jaký je vztah mezi roztoči a vlhkostí?


Aby roztoče domácího prachu přežili, absorbují vodu ze vzduchu a při vlhkosti nižší než 50 %, mají tendenci vysychat a umírat. Co se týče teploty, upřednostňují  teploty kolem 21 °C. Je tedy nezbytné se zbavit vlhkosti ve vašem domě. Větrejte otevřením oken a zkontrolujte, zda v kuchyni a koupelnách neprobíhá nadměrná kondenzace. Pokud žijete ve vlhkém prostředí, zvažte koupi odvlhčovače. Efektivní čistička vzduchu je rovněž dobrým řešením, protože vytváří pohyb vzduchu, který pomáhá v boji proti vlhkosti a zároveň zachycuje alergeny z roztočů, pylů, plísní i zvířecích epiteli.

 

Nanočistička Retap

 Podívat se na Nanočističky Retap >>

 

Jak se mohu zbavit již existujících roztočů v mém domě?

 

 • Perte oblečení, měkké hračky a ložní prádlo jednou týdně pracími prostředky, které jsou určeny pro alergiky.
 • Před použitím se ujistěte, že je ložní prádlo zcela suché. Roztoče přímo vzkvétají v přítomnosti jakékoliv stopy vlhkosti.
 • Záclony, polštáře a peřiny je třeba prát každých několik měsíců.
 • Vysávejte podlahy, nábytek a koberce vysavačem, který je vybaven HEPA filtrem a je bez únikový.
 • Pro čištění vzduchu použijte dobrou čističku vzduchu.
 • Všechny povrchy nábytku pravidelně otírejte vlhkým (ale ne mokrým) hadříkem.
 • Zkuste přidat trochu eukalyptového oleje do prachovky, protože vůně eukalyptu roztoče odrazuje. Existují rovněž protiroztočové elektrostatické prachovky, které drží prach a nevíří ho.
 • Koberce, čalouněný nábytek, záclony, pelíšky pro zvířata, měkké hračky… To vše se doporučuje pravidelně stříkat protiroztočovým sprejem, který navíc i zabraňuje rozmnožování roztočů. Při výběru přípravků však buďte opatrní a používejte prostředky s přírodními složkami, postřik chemikáliemi, zejména pravidelný, může mít negativní krátkodobé i dlouhodobé účinky na zdraví a může být závažným spouštěčem alergické reakce pro osoby trpícími alergiemi.

 

 Rozprašovací roztok proti roztočům

Podívat se na rozprašovací roztok proti roztočům Milben Stop >>

 

Vaše snaha musí být nepřetržitá, ne jednorázová! Bude těžké nadobro vymýtit domácí roztoče z vašeho domova, protože jsou stále přinášeny na oblečení lidí z venku. Nicméně, pravidelnými preventivními zásahy se Vám povede jejich množství rapidně snížit!

Jak mohu svůj domov učinit pro roztoče hůře obyvatelným?

 

 • Zbavte se jakéhokoliv nepořádku, jako jsou hromady novin a knih, kde se může hromadit více prachu. Většinu dekoračních předmětů vložte do skleněných skříní, nikoli do otevřených polic.
 • Zvažte výměnu čalouněných sedacích souprav a křesel za nábytek z kůže nebo vinylu, kterým roztoči nemohou tak snadno proniknout.
 • Podobně byste mohli vyměnit koberce za dřevěné nebo vinylové podlahy.
 • V ložnicích začněte znovu…. s novou matrací, přikrývkou a polštáři, vše s protiroztočovými lůžkovinami (výzkumy ukázaly, že u dětí alergických na roztoče došlo k významnému zlepšení jejich astmatu a investice do protiroztočových lůžkovin je pravděpodobně tou nejlepší investicí, kterou můžete udělat v domácnosti roztočového alergika).
 • Při výběru nového lůžka nezapomeňte, že vyvýšené lůžko umožňuje čištění pod ním, kde se shromažďuje prach, čalouněné čela jsou lapače prachu a rošt je vhodný, protože podporuje cirkulaci vzduchu kolem postele.
 • Vyměňte záclony, které zachycují prach, za žaluzie.
 • Utěsněte všechny praskliny mezi deskami na podlaze tak, aby z prostoru pod podlahovými deskami nevycházel prach.
 • Udržujte stěny jednoduché. Pokud je to možné, vyhněte se obrazovým kolejnicím, tapiseriím a jiným dekoracím.

Všechna tato opatření pomohou vytvořit prostředí, které by mohlo významně snížit roztočovou zátěž ve vašem domově.

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>