Jak pohodlně cestovat letadlem

Ti z nás, kteří létají pravidelně i ti, pro které je to stále sváteční zážitek, se před cestou často zamýšlí nad tím, jaká zdravotní rizika jim mohou hrozit. Podívejme se tedy blíže na doporučení, které se při cestách letadlem týkají pacientů s alergií a na přípravky z našeho obchodu, které by mohly alergikům cestování letadlem ulehčit.

Každopádně je dobré vědět, že se léky smějí (a dokonce doporučují) převážet v příručním zavazadle. Nejenže předejdete nepříjemnostem, které by hrozily v případě ztráty, či zpožděného doručení odbaveného zavazadla, ale máte léky po ruce i v případě nenadálé potřeby v letadle. Většina leteckých společností na svých stránkách jasně definuje, že není schopna zajistit prostředí zcela bez alergenů a potencionální alergeny mohou být obsaženy i v podávané stravě. Z toho důvodu je potřeba mít u sebe svoji úlevovou medikaci (kortikoidy, antihistaminika) a pacienti, kteří jsou ohroženi anafylaktickým šokem, by sebou měli mít i adrenalinové pero s vyjíždějící jehlou (Epipen, Emerade). Vzhledem k tomu, že letištní personál nemusí vždy vědět, k čemu takové pero slouží, je lépe si nechat vystavit potvrzení od lékaře a v případě, že cestujete pravidelně, rovnou s anglickým překladem. Rovněž u pacientů s těžkou formou astmatu, kteří cestují s nádobami s kyslíkem (většina leteckých společností povoluje délku 50 cm a průměr 25 cm) je nutné lékařské potvrzení, že kyslík potřebují ze zdravotních důvodů a navíc, že jsou vůbec schopni letadlem cestovat.

Cestování letadlem sebou kromě snížené koncentrace kyslíku a sníženého atmosférického tlaku přináší i velmi nízkou vlhkost vzduchu, která způsobuje nadměrné vysychání nosní sliznice, u alergiků již i tak často slabé a poškozené. Doporučuje se pravidelné vlhčení sliznice v průběhu letu, ideální je gel ve spreji s kyselinou hyaluronovou (NasoGel). Pro ty, kteří trpí syndromem suchého oka a jejich potíže se při letu zhoršují, je možno doporučit oční kapky Oculocin PROPO.Jsou buď v 10 ml lahvičce, nebo v malých, jednorázových ampulkách, které jsou ideální právě pro cesty letadlem.

Pobyt v letadle a pohyb na letištích nás vystavuje styku s velkým množstvím lidí, kteří mohou být přenašeči nejrůznějších virů. Teorie, že letecká doprava významně přispívá k šíření epidemií a to hlavně chřipkových, byla podpořena výzkumem provedeným po teroristických útocích ze dne 11. září 2001, kdy následně došlo k významnému snížení letecké dopravy a současnému zpomalení šíření chřipkových epidemií. V dnešní době není již nic neobvyklého cestovat vedle pasažéra, který má přes pusu i nos antivirovou roušku (Respimask). Elegantnější řešení však poskytuje sprej Nasaleze Protect, který po vstříknutí do nosu vytvoří na sliznici pro viry neprostupnou bariéru. V klinické in vitro studii * bylo dokonce prokázáno, že sprej je schopen významně snížit produkci chřipkového viru A/H5N1 infikovanými buňkami a z těchto dat lze usuzovat, že ho lze užít jak pro prevenci ** tak i v případě již probíhající virové infekce.

Přejeme vám všem mnoho hodin šťastných letů bez zdravotních komplikací!!!

Mgr. Hana Sochůrková

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>