Jak se bránit alergiím

Jarní období znamená podle lékařů pro alergiky a astmatiky zhoršení jejich nemocí až o 15 %. Proto je dobré v tomto období dodržovat níže uvedená pravidla. Stav alergických a astmatických pacientů se může výrazně zlepšit.

V domě nebo bytě udržujte optimální teplotu a nižší vlhkost. Pokud máte v pokojích tapety, doporučujeme jejich odstranění, což platí také pro koberce, kde se zdržují nevítaní hosté v podobě roztočů, virů a bakterií. Matrace od postele by měla být umístěna na roštu, aby dobře větrala a pod postelí by neměly být žádné věci. Pokud není pod matrací zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu, může se na spodní stráně nebo uvnitř matrace tvořit plíseň.

Bránit se pylové alergii pomocí Nasaleze Allergy>>

Nezapomínejte pravidelně větrat celou domácnost, a to minimálně 4x za den po dobu 10 minut. Podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO může být vzduch doma 2x až 5x více znečištěn než venku. K podobnému výsledku dospěla Přírodovědecká fakulta Karlovy Univerzity v Praze, která měřila kvalitu ovzduší v Praze za plného provozu a v pražském bytě mimo centrum. Výsledek testu ukázal, že kvalita ovzduší v bytě byla o 12 % horší než na rušné křižovatce.

Při uklízení domácnosti je dobré přenechat úklid tomu kdo netrpí alergií, hlavně při činnostech, kde se práší, případně použít ochranné pomůcky v podobě roušky. V případě, že alergické reakce trvají i v uklizené a dobře větrané domácnosti, může vám pomoci čistička vzduchu. Ta je účinná hlavně v momentech, kdy jsou alergeny lehké a vznášejí se ve vzduchu po delší dobu. Jedná se zejména o pyly, zvířecí alergeny nebo spory plísní. Určitě nedoporučujeme v noci ložnici intenzivně větrat a do toho používat čističku vzduchu.

Pomoci alergikům může také tradiční čínská medicína ve formě tělové akupunktury nebo akupunktury ucha. Dalším řešením mohou být u lehčích případů i homeopatika. Je ovšem potřeba mít na mysli, že při komplikovanějších obtížích je nutná konzultace s lékařem.

Bránit se pylové alergii můžete také tím, že budete pravidelně sledovat pylové zpravodajství a výskyt alergenů v oblastech, kde se pohybujete. Následně omezíte svůj pobyt venku a přizpůsobíte venkovní aktivity dle situace. Obecně lze říci, že jsou koncentrace pylu nejsilnější ráno a v poledne. Nezapomínejte nosit sluneční brýle abyste zamezili kontaktů očí s alergeny. Při jízdě autem nejezděte s otevřenými okny. Po příchodu domů se převlékněte, jelikož pyl z venkovního prostředí ulpívá i na oblečení. Vyhýbejte se potravinám, které mohou obsahovat pylová zrnka (některé čaje, med apod.). Pokud potřebujete nutně posekat trávu na zahradě, nasaďte si roušku na ústa i nos.

Důležitou roli při prevenci alergií hraje také správný životní styl, kam patří pestrá strava, dostatečný pobyt v čistém ovzduší nebo také otužování, dostatek spánku a odpočinku. Nezapomínejte, že důležitou roli při alergických reakcích nebo při projevech dušnosti a astmatu hraje také psychika. Alergie, astma, atopické ekzémy a řada dalších autoimunitních onemocnění vzniká v některých případech přetížením nervového systému neboli stresem. Může se jednat o krátkodobý ale intenzivní stres, nebo o dlouhodobý stres v zaměstnání, díky tíživé finanční situaci, rozvodu atd. Hodně těchto případů je známo u dětí, např. kvůli strachu z rozvodu rodičů apod.

S léčbou alergie je nutné začít ideálně již v září nebo říjnu a setrvat až do nástupu alergické sezóny kdy jsou příznaky následně až o polovinu nižší nebo také vůbec žádné. V jarním a letním období už léčbu alergií nedoženete. V tomto období se příznaky už jen zmírňují a zastavují.

Ondřej Ševčík

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>