Jak správně čistit piercing

Míchání vlastního roztoku mořské soli již není doporučeným postupem. Míchání vlastního roztoku mořské soli obvykle vede k tomu, že je přípravek příliš slaný a silný, což může piercing příliš vysušit a narušit jeho hojení. Důrazně doporučujeme používat sterilní solný roztok, označený pro použití jako výplach rány. Ve složení vašeho fyziologického roztoku by měl být jako jediná složka uveden chlorid sodný o koncentraci 0,09 % (někdy bývá uvedena čištěná voda). Přísadám, jako jsou zvlhčující a antibakteriální látky, byste se měli vyhnout, stejně jako podobně znějícím produktům, jako je fyziologický roztok na kontaktní čočky, nosní sprej nebo oční kapky.

Doporučení při čištění piercingu

  • Před čištěním nebo jakýmkoli dotykem piercingu si důkladně umyjte ruce.
  • Během hojení používejte sterilní fyziologický roztok na rány. Pohybování nebo otáčení šperků není během čištění/oplachování nutné a může piercing ve skutečnosti podráždit.
  • Piercing osušte čistými jednorázovými prostředky, jako je gáza nebo vatové tampony, a jemně odstraňte veškeré krusty nebo nánosy. Látkovým ručníkům se vyhněte, protože se v nich mohou udržovat bakterie, které by se mohly zachytit o šperky.

Co je normální?

Zpočátku: krvácení, lokální otok, zvýšená citlivost nebo modřiny.

Během hojení: určité zbarvení, svědění, vylučování bělavě žluté tekutiny, která na šperku vytvoří krustu. Během hojení se může tkáň kolem šperku stáhnout. Piercing se může zdát zahojený dříve, než je proces hojení skutečně dokončen. Je to proto, že tento typ rány se hojí zvenčí dovnitř. I když se může zdát, že je zvenku vše v pořádku, vnitřek může být stále křehký. Buďte trpěliví a po celou dobu hojení udržujte piercing v čistotě.

Po zahojení: šperk se v piercingu nemusí volně pohybovat; nenuťte ho. Čištění piercingu v rámci běžné hygieny vám pomůže udržet ho v čistotě a zabránit hromadění běžného, případně zapáchajícího sekretu.

TIP: Piercingy, dokonce i ty zahojené, se mohou během několika minut zmenšit nebo zavřít, a to i poté, co tam byly roky! To se u každého člověka liší; pokud se vám piercing líbí, nechávejte šperk v piercingu – nenechávejte piercing prázdný.

Podívat se na sterilní solný roztok pro péči o piercing

Čeho se vyvarovat

  • Vyhněte se čištění alkoholem, peroxidem vodíku, antibakteriálními mýdly, jódem nebo jinými drsnými přípravky, protože mohou poškodit buňky. Vyhněte se také mastičkám, protože zabraňují potřebné cirkulaci vzduchu.
  • Vyhněte se výrobkům obsahujícím benzalkonium chlorid (BZK). Mohou být dráždivé a nejsou určeny k dlouhodobé péči o rány.
  • Vyhněte se nadměrnému čištění. To může zpomalit hojení a podráždit piercing.
  • Vyvarujte se zbytečného poranění, jako je tření a tlak oděvu, nadměrný pohyb v oblasti, hraní si se šperkem a intenzivní čištění. Tyto činnosti mohou způsobit vznik nevzhledné a nepříjemné jizvy, migraci, prodloužení hojení a další komplikace.
  • Během hojení se vyhněte jakémukoli kontaktu s ústní dutinou, hrubým hrám a kontaktu s tělesnými tekutinami jiných osob na piercingu nebo v jeho blízkosti.
  • Doporučujeme vyhýbat se věcem, jako je nadměrný stres, užívání drog, nadměrné množství kofeinu, nikotinu a alkoholu, protože mohou prodloužit proces hojení.
  • Vyvarujte se ponoření piercingu do vodních ploch, jako jsou jezera, bazény, oceány, vířivky atd. Nebo piercing chraňte pomocí voděodolného obvazu z průhledné fólie. Ty jsou k dostání ve většině lékáren a jsou ideální pro umístění piercingu v bradavce, pupíku a na povrchu.
  • V okolí piercingu se vyhněte všem kosmetickým přípravkům a výrobkům osobní péče, včetně kosmetiky, pleťových vod a sprejů apod.
  • Dokud se piercing zcela nezahojí, nezavěšujte na šperk přívěsky ani žádné předměty.

Rady a tipy

Šperky

  • Pokud není problém s velikostí, stylem nebo materiálem původního šperku, ponechte jej na místě po celou dobu hojení. Mnoho piercingů vyžaduje zmenšení velikosti předtím, než se piercing zahojí. Zmenšení nebo jakoukoli změnu šperku během hojení proveďte u kvalifikovaného piercera.
  • Šperky nechávejte stále na místě. I dobře zahojený piercing se může během několika minut zmenšit nebo zavřít! Pokud je vyjmete, opětovné nasazení může být obtížné nebo nemožné. Pokud musí být váš kovový šperk dočasně odstraněn (například kvůli lékařskému zákroku), kontaktujte svého piercera a požádejte ho o alternativu nekovového šperku.
  • Čistýma rukama nebo papírovými výrobky nezapomeňte pravidelně kontrolovat, zda konce šperků se závitem a bez závitu těsní.
  • Pokud se rozhodnete, že piercing již nechcete, jednoduše šperk vyjměte (nebo jej nechte vyjmout profesionálním piercerem) a pokračujte v čištění piercingu, dokud se otvor neuzavře. Tělový piercing vytváří na těle trvalou změnu, ačkoli většina jizev je minimální, piercing zanechá jizvy i v případě jejich absence.
  • V případě podezření na infekci se poraďte se svým lékařem, zda byste měli ponechat kvalitní šperk nebo vhodnou náhradu na místě.

Doporučené produkty1