Jak v zimě předcházet problémům se suchou pokožkou

Co nejčastěji způsobuje vysoušení pokožky a jak jejímu vysoušení předcházet.

Hydratujte zevnitř

Vaše pokožka je z velké části tvořena vodou a její pravidelné doplňování je zásadní. Zima však může ztížit udržení normální rovnováhy. Střídání teplot doprovázené sníženou potřebou se napít (vody, ne grogu na sjezdovce) způsobuje, že pokožka praská nebo se odlupuje. Je to proto, že vaše pokožka nemůže zůstat přirozeně hydratovaná, když je dehydratované celé vaše tělo.

Mírná dehydratace je definována jako ztráta 1 % vody v těle. Protože často nepociťujete žízeň dokonce ani při ztrátě 2 % vody v těle, musíte pít ještě dříve, než dostanete žízeň. A bohužel - nezapomínejte, že alkohol dehydratuje, pijte raději ovocné, zelené, bylinkové čaje a vodu. Ta by měla být pokojové teploty a dáte-li si do ní lžičku medu a citrón, nejenže snadněji vypijete požadované cca 2 l, ale doplníte i vitamíny. Rovněž je třeba mít na paměti, že i polévka je důležitým přísunem tekutin, v zimě tělo příjemně zahřeje a podpoří trávení.

Dobře hydratovaná pokožka se přirozeně vypíná a tím se snižuje výskyt vrásek a pórů.

Správně se myjte

I když to zní banálně, přesto je to tak a způsob omývání těla je pro kvalitu pokožky důležitý. Horká koupel je v zimě, zvláště po pobytu venku, lákavá, ale horká voda může narušit lipidové bariéry v kůži a tím způsobit větší ztrátu vlhkosti. Ideální je rychlé sprchování ne úplně horkou vodou, omezení celotělových peelingů a doporučuje se používání koupelových olejů. Pokud je vaše pokožka opravdu suchá a svědí, úlevu může poskytnout přiměřeně teplá koloidní ovesná koupel.

Hydratujte po koupání a používejte vhodnou kosmetiku

Když dokončíte koupel či sprchu, vyhněte se pokušení urputně se třít ručníkem. Samozřejmě to rozproudí krev, ale také to poškodí vaši pokožku! Používejte jemné, lépe vysokogramážní bavlněné osušky, které dobře sají, osušujte se s citem a bezprostředně po koupeli nanášejte tělový krém. Vybírejte si přípravky osvědčených firem, které jsou určeny pro suchou pokožku, dejte si práci se čtením recenzí a vždy, je-li to možné, kupte nejdříve menší balení na vyzkoušení. To, co platí pro tělové krémy, platí dvojnásob pro krémy obličejové. Budete-li investovat do krémů dražších, je lepší si zkusit vyžádat předem vzoreček. I krém se spoustou kladných recenzí nemusí sednout právě vám!!

Nezapomínejte na každodenní extra promaštění rukou, chodidel, loktů a kolen, to jsou místa, která hodně trpí a péči ocení. Co třeba “stará dobrá“ modrá Indulona? Mnozí na ni stále nedají dopustit.

Buďte „jako v bavlnce“

Vaše suchá pokožka určitě neocení umělá vlákna. Noste oblečení z přírodních materiálů (nejlépe z bavlny), které je prodyšné.

Nevystavujte pokožku nízkým teplotám a působení větru. Odhalená kůže se větrem snadno dehydratuje. Abyste předešli vysušení pokožky, chraňte ji před působením větru bez ohledu na teplotu. K ochraně obličeje před větrem použijte šátky, šály, v chladu rozhodně nezapomínejte na rukavice. Kůže na rukou je tenká a je obzvláště náchylná k vysušení. Lehké rukavice ochrání vaši pokožku před vysušujícími účinky větru a udrží vaše ruce v suchu.

Když už mluvíme o udržování rukou v suchu, nenoste mokré rukavice! Mohou pokožku dráždit a dokonce způsobit ekzémy.

Musíte-li si přeci jen venku rukavice sundávat, je vhodné použít tekuté rukavice, které pokožce rukou poskytují nemalou ochranu.

Podívat se na Gloves In A Bottle >>

Slunce - náš kamarád?

Ano, ale…

Vyhněte se nadměrnému slunění. Určitě to neznamená nechodit na slunce vůbec, naopak, vitamin D, který si tělo tvoří ze slunečních paprsků, je důležitý! Nezapomeňte ale svoji pleť chránit přípravky s UV filtry, a to po celý rok. 

Dbejte na kvalitu vzduchu v místnosti, kde často pobýváte

Pokud je vzduch kolem vás suchý, může být těžké zůstat hydratovaný bez ohledu na to, kolik vody vypijete. Bojujte se suchým vnitřním vzduchem pomocí častého větrání a zvlhčovačů. Moderní zvlhčovače si jsou schopny nastavit správnou vlhkost v místnosti samy, některé vzduch i čistí. 

I když se vám může zdát, že toho, co všechno máte hlídat, je hodně, věřte že se to po pár týdnech stane nezatěžující rutinou a výsledek bude stát za to!

 

 

 

.