Jaký systém na výplach nosu (SINUS RINSE) nejlépe použít?

Klíčem k úlevě od potíží je fyzické vymytí tohoto nadbytečného hlenu a alergenů, jako jsou pyly trav a pyly stromů, prachové částice, znečišťující látky a bakterie z nosních průchodů. Pravidelný proplach sníží zánět membrány sliznice, což vám umožní normálně dýchat.

Současná lékařská literatura naznačuje, že velkoobjemové nosní výpachy fyziologickým roztokem, prováděné s nízkým pozitivním tlakem, poskytují vynikající systémovou úlevu pacientům se sinusovým onemocněním a alergiemi. Pro efektivní nasální oplachování musíte použít velké množství (100 až 200 ml) fyziologického roztoku pro každý z nosních průchodů a oplach musí být proveden s přiměřeným pozitivním tlakem, aby se vytlačil hlen, pyl a alergeny z nosních průchodů.

Proto musí mít účinná nasální oplachovací zařízení následující vlastnosti:

  1. Schopnost uchovávat velký objem roztoku chloridu sodného (200 až 240 ml)
  2. Schopnost dodat roztok s malým, ale přiměřeným tlakem do nosních průchodů. Tlak musí být dostatečný, aby slaný roztok nemohl protékat pouze nosními průchody, ale také vytlačit hlen, pyl a alergeny.
  3. Roztok fyziologického roztoku musí tedy cestovat do nosních kanálků, protéct přes nosní přepážku a vytéct opačnou nosní dírkou. Dokud neproběhne celý tento tok, nedosáhnete důkladného vyčištění. To samo o sobě znamená, že nosní spreje nejsou pro důkladné nosní promytí vhodné !!!

Nos je vysoce účinný filtr, který zpracovává přibližně 14 000 litrů vzduchu za den. Aby byl vzduchový filtr udržován v čistotě, je nutné se o něj starat a péči o nos zahrnout do každodenní hygienické rutiny.

Zamyslete se nad tím! 

Podívejme se nyní na některé z velkoobjemových nazálních oplachovacích zařízení:

  • Velký objem roztoku, možnost stlačení láhve přiměřeným pozitivním tlakem: takovýto systém pro snadné stlačení velkého objemu (240 ml) splňuje požadavky na účinný výplach fyziologickým roztokem tak, jak je popsáno výše. Umožňuje uživateli aplikovat roztok s dostatečným tlakem, který důkladně vyčistí nosní průchod, přičemž uživatel udržuje hlavu ve vzpřímené poloze (nevyžaduje se žádné naklápění nebo zkroucení krku). Uživatel má naprostou kontrolu nad tlakem a objemem roztoku, který vstupuje do nosních průchodů, což v konečném důsledku umožňuje jemný a terapeutický zážitek.

Veškerý hlen a související patogeny jsou vymyty z nosních průchodů, což umožňuje uživateli dlouhodobou symptomatickou úlevu, zvláště pokud je výrobek používán důsledně. NeilMed® Sinus Rinse ™ je přesně takovéto zařízení, které je # 1 mezi všemi obdobnými zařízeními doporučovanými odborníky ORL a ALG v USA a Kanadě a cestu k úspěchu si dláždí i v Evropě. Úspěch systému NeilMed Sinus Rinse vytvořil konsenzus mezi tisíci praktickými a odbornými lékaři že právě velkoobjemový nosní zavlažovací systém solným roztokem poskytuje tu největší úlevu pacientům s nosní alergií a onemocněním dutin.

  • Konvičky: všechny neti konvičky na výpach nosu pracují na principu gravitace. Naklápění hlavy a současně zvedání neti konvičky dovolí roztoku protékat nosními průchody v důsledku působení gravitace. Jsou vhodné pro pacienty, kteří nemohou tolerovat ani ten nejmenší tlak v nosních průchodech.

Nevýhody různých neti nádob (konviček) na výplach nosu:

  • Mnoho konviček na trhu není dimenzováno tak, aby obsahovalo 200 ml až 240 ml fyziologického roztoku. Často si tak musíte připravit roztok dvakrát, abyste získali požadovaný velký objem, což je dražší a časově náročnější.
  • Většina nádob na neti výplach neumožňuje uživateli řídit tok fyziologického roztoku do nosních průchodů.
  • Největší omezení všech neti nádob je to, že gravitace sama o sobě nemůže vytvořit dostatečný tlak k odstranění všech nežádoucích hlenů a nosních dráždivých látek. Zatímco se může zdát, že poskytuje okamžitou symptomatickou úlevu, dlouhodobá úleva je nepravděpodobná, protože většina hlenu a souvisejících patogenů zůstává na svém místě.
  • Neti nádoby často bývají prodávány samostatně (bez přidaných sáčků s přesně odměřeným množstvím chloridu sodného a hydrogenuhličitanu sodného) a uživatel tak při použití kuchyňské soli riskuje popálení nosní sliznice.

Mgr. Hana Sochůrková

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>