Jíst jídlo ze země a nepřehánět to s hygienou
Následkem byly epidemie vážných infekčních chorob. V dnešní době to ovšem zase tak trochu s hygienou přeháníme a na naší populaci se to projevuje zvýšeným výskytem alergií a oslabené imunity.
Vědci proto upozorňují rodiče, aby to s hygienou svých potomků zase tak moc nepřeháněli. Nadměrná desinfekce domácnosti a sterilní prostředí není tedy zcela ideální. Nejzdravější děti jsou z venkova, které přichází do kontaktu s hlínou.
Je ovšem třeba rozlišovat tzv. čistou a špinavou špínu. Pokud se projedete městskou hromadnou dopravou, sáhnete na kliku v kanceláři, v obchodě nebo si dojdete na veřejnou toaletu, tak si rozhodně ruce pečlivě umyjte. Pokud ovšem přijdete do kontaktu se špínou v přírodě, tak z té si tolik obavy dělat nemusíte. Je pro život člověka samozřejmá, a dokonce i nezbytná.
Po celé generace a milióny let se naše imunita vyvíjela sama venku v přírodě. Děti ihned po narození přišly do kontaktu s hlínou a bakteriemi, které se v ní nachází. Pokud u člověka nedojde k nastartování obranyschopnosti mohou se dostavit komplikace v podobě alergie, autoimunitních poruch nebo astma a ekzémy.
Mnoho lidí si myslí, že bakterie jsou jen špatné, což je omyl. Většina bakterií dělá naše tělo odolnější a životaschopnější. Nadměrná sterilizace prostředí ve kterém žijeme, může vyústit až v neurologické vývojové vady. Nechte si děti hrát se psem, hrabat se v hlíně nebo jíst jídlo spadlé na zem. Více si dávejte pozor na bakterie, které se nachází v syrovém mase a hlavně v tom kuřecím. Dbejte zvýšené opatrnosti při přípravě takového masa a manipulací s ním. Vše pečlivě omyjte a nepokládejte na prkénko kde jste krájeli maso např. zeleninu apod.
Ondřej Ševčík