Kapky do nosu mohou způsobit závislost

Kapky do nosu s léčivou látkou se mohou používat jen několik dnů v kuse. Kapky do nosu patří do skupiny léků a jejich používání se tedy řídí správným dávkováním. Nepatří rozhodně mezi preventivní léky, jak by se mohlo zdát. Nosní kapky obsahují derivát efedrinu, jehož působením na sliznici dochází ke stáhnutí cév v místě otoku sliznice. Dýchání je následně mnohem snazší, nicméně při překročení dávkování hrozí závislost.

Obecné doporučené dávkování je tři až sedm dnů u dětí ještě méně. Záleží na typu léčivé látky. U některých přípravků se nedoporučuje užívání delší než tři dny. V případě chronické rýmy je nutné udělat v používání nosních kapek pauzu ideálně čtrnáct dnů. Derivát efedrinu, který je obsažen v drtivé většině nosních kapek a sprejů přeruší pohyb buněk v nosní sliznici. Lék tak pronikne do nosní sliznice, kde způsobí pocit ucpaného nosu. Nevhodné nosní kapky nebo nesprávné používání může vést až k ucpání Eustachovy trubice, zánětu středního ucha nebo ke ztrátě čichu. Lidé, kteří mají nutkání stříkat si nosní kapky do nosu pravidelně, se v tuto chvíli stávají na léku závislí. Projevuje se to tím, že mají pocit neustále suché sliznice, která pálí nebo svědí. Rýma je sice už dávno pryč, nicméně bez dalšího stříknutí do nosu se nedokážete volně nadechnout.

Zbavit se této závislosti není nic jednoduchého. Můžete jí zvládnou sami, nicméně se musíte smířit s tím, že přibližně 14 dní bude váš nos trpět a vy samozřejmě také. Případně můžete navštívit lékaře, který vám nejspíše předepíše kortikoidy. U těch nejhorších případů je nutný chirurgický zákrok.

Příběhů o závislostech na nosních kapkách je plný internet. Jsou tací lidé, kteří si stříkají kapky do nosu každých 30 minut, již několik let v kuse a vyrazit kamkoliv bez kapek je absolutně nemyslitelné. Dokonce obcházejí různé lékárny, protože se na ně dívají zaměstnanci lékáren již podezřele, jelikož odebírají velké množství kapek. Představa, že jim kapky dojdou o víkendu je nemyslitelná a jsou schopni pro ně jet klidně i 30 km.

Přitom alternativ je poměrně mnoho. Nezasáhnou sice tak rychle jako kapky s léčivou látkou, nicméně na nich nevzniká riziko závislosti a jsou zcela přírodní a neškodné pro naše tělo. Mezi takové přípravky patří různé solné roztoky, solné spreje, nebo proplachy nosu. Jako prevence rýmy je ideální pravidelný proplach nosu solným roztokem. Stačí každý den ráno a večer, když si čistíte zuby provést nosní hygienu proplachem nosu. Vyčistíte si tak nosní dutinu od prachu, nečistot, alergenů a zároveň navlhčíte nosní sliznici, která může tak snadněji fungovat. Proplachy nosu se používají i při chronické rýmě a při zánětu nosních dutin. Alternativou k nosním výplachům jsou solné roztoky ve spreji, které sice nezbaví nos nečistot propláchnutím, nicméně zvlhčí sliznici, která tak může snadněji produkovat hlen a posunovat ho ven z nosní dutiny pomocí řasinek. Nosní sprej je vhodný jako prevence rýmy hlavně u malých dětí, u kterých se nedoporučuje proplach nosu, po kterém je nutné řádné vysmrkaní, kterého nejsou malé děti schopny.

Dejte na naše doporučení a neužívejte nosní kapky déle než 7 dní. A v každém případě čtěte pozorně příbalový leták. Přeji mnoho dní bez rýmy a podobných záležitostí.

Ondřej Ševčík

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>