Koupaní ve vodě plné sinic

V létě je často velmi těžké najít koupaliště, kde je čistá voda.

V rybnících, jezerech i na koupalištích se často vyskytují sinice, jinak se jim říká také cyanobakterie, které produkují velké množství jedovatých toxinů. Sinice se ve vodě dají poznat vcelku jednoduše. Jeví se vždy jako kruh tvořený zelenými organismy na hladině vody, přičemž voda zůstává čirá. Dříve se sinice vyskytovaly nejvíce koncem léta, tedy na přelomu srpna a září. Dnes už je však častým měsícem masivního výskytu sinic červen a červenec.

Sinice jsou nebezpečné především pro osoby s porušenou kožní bariérou, pro exematiky. I když typická alergická reakce není příliš častá a často se zamění za reakci toxickou, není dobře ji podceňovat a je dobré navštívit lékaře, který může předepsat antihistaminika a lokální kortikoidy. Mezi spektrum problémů, které mohou sinice způsobit, patří: podrážděná pokožka, bolest hlavy, rýma, zarudlé oči i střevní potíže. Vždy zaleží na množství sinic a jejich koncentraci, protože sinice v malém množství nepředstavují žádné velké nebezpečí. Ve vodě se sinicemi by se nikdy neměly koupat těhotné ženy či děti. Jejich organismus je mnohem citlivější a na znečištěné prostředí může reagovat daleko hůře. U dětí navíc hrozí, že takto znečištěnou vodu spolknou.  I když v odborné literatuře je popsáno jen málo opravdu závažných následků koupání v sinicemi znečištěné vodě, přesto bychom měli mít riziko na paměti a tomuto druhu „zážitkového“ koupání se vyhnout.

Znečištěná voda lze poznat pouhým okem. To, co však na první pohled nepoznáte je, zda se jedná o znečištění sinicemi, či poměrně neškodnými řasami. Sinice vytváří drobné, vznášející se zelené tečky, ale pokud si chcete být jisti, naplňte vodou obyčejnou PET lahev a nechte ji chvíli ( 15-20 minut) ustát. Objeví-li se pod víčkem zelený zákal, jedná se nejspíše o sinice. Voda navíc často nepříjemně zapáchá. Bude-li zakalená voda v celé lahvi, příčinou budou pravděpodobně řasy.

Pokud se i přesto budete chtít ve znečištěné vodě vykoupat, neměli byste být ve vodě déle jak 10 minut. Po koupání je nutné se okamžitě osprchovat a sundat plavky. Nikdy se nejdříve neutírejte ručníkem, protože tím vsáknutí sinic a podráždění kůže znásobíte a urychlíte.

Přejeme vám krásný zbytek léta a bezpečné koupání :-)

Natálie Vanková

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>