Lékaři hlásí, že v roce 2020 bude alergie trápit v Evropě každého druhého člověka
Lidé dle dostupných informací z lékáren kupují převážně léky na lokální léčbu, aby si nezatěžovali organismus. Poměr mezi kupováním kapek a tablet je stejný. Nabídka léků na alergii a zdravotnických přípravků na alergie se stále rozšiřuje. V nabídce jsou léky na lehčí alergie na pyl až po závažnější, třeba na slunce.
Evropská alergologická společnost upozorňuje, že do roku 2020 bude trpět nějakou formou alergie každý druhý člověk, což je poměrně vysoké číslo.
Alergie má dopad na celou společnost ať už jde o pracovní neschopnost, absenci ve škole nebo zvýšené náklady na zdravotní péči. Dle historických údajů je jasné, že naši předci tolik alergiemi netrpěli a situace se stále zhoršuje. Lékaři si stále nevědí rady a také proto začal výzkum příčin alergií a astmatických onemocnění. Největší nárůst alergií je mezi dětmi. Nejvíce je alergiemi u dětí postižená Velká Británie (32,2 %), Irsko (29,1 %), Malta a Finsko. Celosvětově vede Austrálie a Nový Zéland, kde trpí astmatem nebo alergií 50 % dětí.
Lékaři vidí příčinu alergií v dědičnosti. Následuje nezdravé životní prostředí, nezdravý životní styl, stres, špatné stravování nebo také nedostatek pohybu. Vědci také zkoumají, zda alergie nesouvisí s pobytem v kancelářích, které jsou klimatizované. Svůj díl může mít také konzumace cizokrajných potravin. V poslední době je nejvíce diskutovaná tzv. hygienická hypotéza, která vychází z imunologických nálezů. Dle této hypotézy se alergie objevuje více tam, kde v dětství neproběhly běžné dětské, hlavně střevní infekce.
Domy bez bakterií, sterilní podlahy, koupelny, toalety a také i potraviny... Ukazuje se, že děti, které prožily život na farmách nebo prodělaly nějaké infekční nemoci trpí méně ekzémy a méně se u nich vyskytuje i astma. Každopádně to neznamená, že bychom se měli přestat mýt a doma uklízet, to v žádném případě. Nedávno zveřejněná studie v prestižním lékařské časopise Journal of Allergy dává ovšem hygienické hypotéze za pravdu. Výsledky říkají, že pokud není imunitní systém včas zaměstnán nějakou infekcí, vznikají později přemrštěné reakce a alergie.
Zajímavou studii, provedla také Christine Johnsonová ze Zdravotní služby Henryho Forda v Detroitu. Studie se týkala zdravotních záznamů 835 dětí. Závěrem studie bylo, že u dětí, které během svého prvního roku života neprodělaly horečku vznikla během sedmi let alergie nebo přecitlivělost na nějakou látku. U dětí, které prodělaly horečku dvakrát a vícekrát, klesl počet alergiků na 31 procent.
Věděli jste, že až 90 % všech alergických reakcí způsobuje jen osm druhů potravin? Patří mezi ně mléko, vejce, arašídy, ořechy, ryby, korýši, sója a pšenice. Každopádně jsou známé i alergie na vlastní sperma, vodu nebo také na nízké teploty. Proto alergie nepodceňujte, protože pokud se neléčí, tak se její projevy neustále zhoršují. Navštivte svého alergologa a neodkládejte tuto návštěvu na poslední chvíli.
Podívejte se na seznam alergologických ordinací - ZDE >>>
Alergologické ambulance najdete - ZDE >>>
Ondřej Ševčík