Ochrana pokožky — proč musíme dbát nejen o svoji tvář

Možná si to ani neuvědomujeme, ale kůže je největším a nejtěžším orgánem lidského těla, který musí plnit obrovskou spoustu úkolů od tepelné regulace, látkové výměny, přes smyslové vnímání až po funkci ochrannou. 

Kůže se skládá ze 3 základních vrstev-epidermis (pokožka), dermis (škára), subcutis (podkožní vazivo). Vnější ochranná vrstva kůže obsahuje mnoho odumřelých buněk, které musí zůstat hydratované, aby mohly vykonávat funkci ochrany hlubších vrstev kůže. Pokožka produkuje přírodní oleje, které pomáhají udržovat přirozenou vlhkost a také zamezují proniknutí dráždivých látek do hlubších a jemnějších vrstev pokožky. Když jsou přírodní oleje odstraněny z vnější vrstvy pokožky, dojde ke ztrátě vlhkosti, což vede k suché, podrážděné nebo svědivé pokožce.

Hlubší vrstvy pokožky jsou navíc vystaveny řadě škodlivých každodenních látek, včetně mnoha kosmetických přípravků, detergentů, antibakteriálních mýdel, rozpouštědel, čisticích prostředků, zahradní chemie, nečistot a mastnot, latexových rukavic atd. Výsledkem je pokožka, která je sušší, podrážděnější nebo svědivější a náchylnější k prasknutí a dalšímu poškození.

Při dnešním moderním způsobu života (časté mytí mýdlem, expozice chemikáliím a detergentům) proto musíme dbát na základní zásady správného mytí:

  • vybrat si šetrný mycí prostředek s pH obdobným pH kůže (4,5-5,5), který nevysušuje, nejlépe s obsahem lipidů
  • sprchovat se krátce a nepříliš horkou vodou (lepší než koupel ve vaně)
  • při velmi častém mytí rukou používat ochrannou, vodou nesmývatelnou vrstvu >> Gloves In A Bottle

Následně je třeba pokožku okamžitě hydratovat, protože po umytí se lépe vstřebávají účinné látky obsažené v pečujících přípravcích. Ty by měly být vybrané dle Vašeho typu pokožky, řádně otestované a rozhodně nic nezkazíte tím, budou-li určeny pro pokožku citlivou.

Výběr obličejových tonik a krémů je kapitola sama o sobě. V tomto případě je třeba se řídit typem a stupněm mastnoty vaší pleti, věkem a případným výskytem kožních problémů. 

Především je však třeba nezapomínat na to, že svoji pokožku musíme důsledně chránit.

I když má sluneční svit mnoho pozitivních účinků na lidský organismus (produkce vitamínu D, podpora metabolických procesů, zlepšení duševní pohody), jeho dlouhodobé působení na nechráněnou kůži vede k jejímu předčasnému stárnutí, svraštění, nechtěné pigmentaci a možným patologickým změnám. Výběr opalovacích krémů s odpovídajícím SPF faktorem nesmíme podcenit ani v našem mírném podnebném pásmu.

Rovněž bychom neměli zapomínat na to, že některé části kůže jsou exponovány více, než jiné.

Mezi ty, které jsou během dne vystaveny největšímu zatížení, patří naše ruce. Uvědomme si, jak často myjeme nádobí, uklízíme, zahradničíme, někdo pracuje ve stavebnictví, jiný ve zdravotnictví a přitom všem jsou ruce vystaveny velké zátěži. Mnohdy pomohou ochranné rukavice, je však třeba myslet na to, že je třeba neustále udržovat pokožku hydratovanou a nezapomínat ani na ochranné krémy >> Gloves In A Bottle

Budeme-li se o pokožku pravidelně starat, odvděčí se nám nejen svým skvělým vzhledem, ale rovněž i dlouhodobou funkčností!

 

Mgr. Hana Sochůrková

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>