Postel pro alergiky: Jak vybrat povlečení, přikrývky a matraci

Že to alergici nemají snadné nejen na jaře, ale během každodenních nástrah v bytech a domech, není žádná novinka. Zejména jsou-li alergičtí na roztoče. Roztoče a prach jsou zkrátka všude. I v posteli. Je proto třeba vybrat správný materiál i druh povlečení, matraci i přikrývky. A v neposlední řadě je udržovat tak, aby poskytovaly bezpečné prostředí pro spánek. 

Není alergik jako alergik. Tak či tak je ale důležité, abyste v první řadě z postele, lůžkovin a ložnice odstranili všechny zdroje alergenů. Zvířecí chlupy, prach, roztoče a plísně. V článku se zaměřujeme na péči o postel z hlediska roztočů, zbystřit by tedy měli alergici alergičtí právě na ně.

Kde se vyskytují roztoči?

Alergii způsobují výkaly roztočů, nikoliv roztoči samotní. Ti se živí kožními šupinkami a v domácnosti se vyskytují běžně, aniž by byla omezena kvalita našeho bydlení. Alergiky však ohrožuje hromadný výskyt těchto roztočů. Ten můžete omezit správnou péčí o lůžkoviny.

Správná péče je základ

Pro alergiky je jedním z klíčových bodů správná údržba a péče o postel. I když si koupíte speciální hypoalergické povlečení, měli byste jej pravidelně prát, a to minimálně každé dva týdny. Vždy si ale přečtěte štítek na povlečení a dodržujte pokyny výrobce.  Základními pravidly ale jsou: 

  • pravidelně povlečení větrejte, ideálně na čerstvém vzduchu
  • perte a vyměňujte jej každé dva týdny
  • pokud to vaše pračka umožňuje, perte na program pro alergiky, případně na program s vyšším počtem máchání
  • povlečení pro alergiky by se mělo prát na 60°, nebo ideálně na 95° (vždy ale kontrolujte štítek)
  • žehlete jej na nejvyšší stupeň (pokud štítek dovoluje)
  • nepoužívejte nadměrné množství pracího přípravku, používejte prací prášky pro alergiky (bez barviv, bez parfemace, ideální pro lidi s citlivou pokožkou)

Jaké materiály povlečení vybírat?

Jste-li fe fázi výběru povlečení, pak se v první řadě zaměřte na materiál a kvalitu provedení. Povlečení budete často prát, proto by mělo snést i vyšší teploty a časté ždímání. 

Ideálním materiálem je povlečení z bavlny, které snese vysoké teploty praní, je příjemné a hlavně prodyšné, takže absorbuje pot a nedochází k zapaření pokožky. Stejně praktické je mikrovlákno, které je sice z polyesteru, ale neusazují se v něm roztoči, vhodné je také flanel, krep nebo bambus. Povlečení podle materiálu můžete přehledně vyhledávat na Biano.cz. Můžete si tak jednoduše vybírat z povlečení z bavlny nebo dalších materiálů.

Péřové přikrývky, ano či ne?

Pro alergiky jsou ideální přikrývky s výplní z dutého vlákna. Proč? Protože se dají opakovaně prát. Lze je také prát na 60°, jsou zároveň lehké, vzdušné, ale také vysoce hřejivé. 

Ale co takové peří? Péřové přikrývky se dnes vyrábí nejmodernějšími technologiemi, které odpovídají hygienickým předpisům, nebavíme se o duchnách našich babiček, které desítky let odpočívaly na půdě a mohly by být pro alergiky tedy zdraví škodlivé. Kvalitní přikrývky s péřovou výplní je třeba dobře hledat a výrobce prověřovat, zda opravdu poskytují ten nejkvalitnější možný produkt. Poznáte ho tak, že jsou vyrobené z kvalitní sypkoviny, která zabraňuje vniknutí roztočů do přikrývky. Roztoči jsou totiž příliš velcí, aby sypkovinou prošli. 

Peří je také zcela přírodním materiálem, která v zimě hřeje, v létě odvádí pot. Podle studií a testů navíc nebylo prokázáno, že péřové přikrývky mají souvislost s větším či menším výskytem roztočů. Pro lidi s alergií na roztoče jsou tedy péřové přikrývky vhodné.

Matrace pro alergiky

Vhodným typem matrace pro alergiky jsou matrace ze studené pěny nebo matrace latexové. Jejich složení neumožňuje přežití bakterií a roztočů narozdíl od ostatních druhů matrací. Aby ale matrace eliminovala výskyt roztočů, je třeba ji provzdušňovat. Měla by být umístěna na lamelovém či laťkovém roštu, jednou za rok ji vyvětrejte. Také vždy vybírejte antialergický potah se speciální úpravou pro alergiky, která ji chrání před mikroorganismy. Potahy by měly být snímatelné a pratelné na 60°.