Pozor na trhání chloupků v nose!

Při odstraňování chloupků z pokožky se prázdné místo vyplní krví, která je ideálním prostředím pro vniknutí parazitů, bakterií a plísní. Na trhu existuje mnoho druhů zastřihovačů, tudíž je lepší sáhnout po některém z nich.

Nezapomínejte ovšem, že chloupky na našem těle mají svou funkci. Např. chloupky v nose chrání dýchací cesty před vniknutím špíny a infekce ze vzduchu. Mají tedy funkci jakéhosi prvního filtru, který odfiltruje hrubé nečistoty. Zastřihávejte pouze chloupky vyčuhující z nosu, ale rozhodně netrhat! Menší částice odfiltruje nosní sliznice, která je součástí nosní dutiny. Povrch sliznice tvoří řasinky, které jsou pokryty hlenem. To, co chloupky nezachytí, přistane na hlen, který je neustálým pohybem řasinek posouván směrem ven z nosní sliznice.

Pro ideální čistící funkci nosu je tedy potřebná správná konzistence hlenu a neustálý pohyb řasinek. Pokud je sliznice suchá, nečistoty proniknou hlouběji až do plic. Pokud je hlen moc hustý, funkce řasinek a jejich pohyb je omezen. Bakterie se sice na hlenu zachytí, nejsou však dostatečně rychle posouvány ven a mohou proniknout do sliznice, kde mohou způsobit zánět. Hustý hlen vzniká nedostatečnou vlhkostí v nosní dutině. Pokud zajistíte vašemu nosu dostatečnou vlhkost dojde ke zředění hlenu, změkčení stroupků v nose a dojde k přirozené obnově funkce nosu. Rada tedy zní… Netrhat chloupky v nose, pouze zastřihávat a pravidelně zvlhčovat nosní sliznici pomocí izotonických roztoků ve spreji nebo proplachováním nosu.

Ondřej Ševčík

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>