Proč je důležitá nosní hygiena

Solné roztoky

Solné roztoky ve formě sprejů s mořskou nebo termální vodou patří do kategorie zdravotnických prostředků. Rozdělují se podle tonicity roztoku (obsah soli, chloridu sodného NaCl) na roztoky Hypotonické, Isotonické a Hypertonické. Takovéto solné roztoky slouží k prevenci nebo jako pomocník při již nemocné sliznici. K pravidelné nosní hygieně a při prevenci doporučujeme roztoky Isotonické.

Hypotonický roztok

V tomto roztoku je koncentrace NaCl na nižší úrovni než v lidských buňkách (méně než 0,9 %). Hypotonický roztok lze používat k pravidelným oplachům a k preventivnímu zvlhčení nosní sliznice u pacientů se suchou sliznicí, kde může docházet k tvorbě strupů nebo také u pacientů trpících rýmou a infekcí horních cest dýchacích, případně při zánětu nosohltanu. Lze je samozřejmě také použít u novorozenců.

Isotonický roztok

Tento fyziologický roztok odpovídá koncentraci NaCl v lidském těle (0,9 % NaCl). Isotonický roztok je vhodný k očištění nosní sliznice a při každodenní nosní hygieně. Zvlhčení nebo proplach nosní sliznice isotonickým roztokem ředí hlen a umožňuje snazší smrkání. Je také vhodný při léčbě akutní i chronické rýmy, alergické rýmy, při infekci horních cest dýchacích a při zánětu nosohltanu. Isotonický roztok lze také používat dlouhodobě u novorozenců a kojenců.

Hypertonický roztok

V tomto roztoku je koncentrace NaCl vyšší než v lidské buňce (více než 0,9 % NaCl). Po kontaktu hypertonického roztoku se sliznicí začne roztok pracovat na principu osmózy (dojde k vytahování vody z tkáně a tím i k vyrovnání koncentrace soli na obou stranách). Pokud u nás propukla rýma, dojde ke zduření sliznice, která zadržuje více vody než obvykle. Použitím Hypertonického roztoku dojde ke splasknutí sliznice a úlevě od ucpaného nosu. Hypertonické roztoky neuvolní nos tak výrazně a rychle jako nosní spreje nebo kapky s obsahem léčivých látek. Na rozdíl od nosních kapek a sprejů lze roztoky aplikovat dlouhodobě a nevzniká na nich závislot (medikamentózní rýma). Hypertonické roztoky se nedoporučuje používat jako pravidelnou nosní hygienu.

Isotonické a hypertonické roztoky jsou doporučovány při léčbě rýmy a při akutních i chronických zánětech vedlejších nosních dutin. Pomáhají také při hojení dutin po operacích. Výhodou solných roztoků je možnost jejich použití v těhotenství, při kojení nebo u malých dětí a kojenců.

Ondřej Ševčík

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>