Pyl všude kolem nás — co s tím naděláme?

V posledních dnech je většina území České republiky doslova pokryta žlutým prachem, který je úplně všude — na zábradlích, terasách, kapotách aut, no a samozřejmě i v našich ústech, nose a očích. Z velké většiny se jedná o pyl jehličnanů (borovice, smrk, jedle) a trochu i pyl řepky olejky. Důvodem, proč se rozkýchají i lidé, kteří netrpí alergií, je mechanické dráždění, kdy pylová zrna pronikají do očí, nosu, dýchacích cest a způsobují lokální podráždění či zánět.

Navíc řepka olejka dráždí i svojí výraznou vůní. Ačkoliv ještě před pár lety byl počet lidí opravdu alergických na pyly těchto rostlin a stromů velmi nízký, v posledních letech značně stoupá počet alergiků na pyl řepky olejky. To přímo úměrně souvisí se stále větší rozlohou polí, která jsou řepkou osetá. Ačkoliv jsou pylová zrna řepky olejky poměrně těžká a nejsou schopna se šířit na velké vzdálenosti, přesto se stále více dostávají blíže k lidem a ohroženější je tak spíše venkovské, než městské obyvatelstvo. Nebezpečí může představovat i prudký vítr, který je schopen těžká řepková zrna zvednout a odnést tam, kde řepkové pole není v dohledu.

Nicméně i přesto platí, že většina klasických alergických obtíží (vodnatá rýma, zarudlé oči, kýchání) je způsobena dokvétajícími jarními stromy, které bude následovat sezóna pylů trav — právě stromy a trávy jsou těmi silnými alergeny. Pylovou „kalamitu“ komplikuje i dlouhotrvající sucho bez deště, který by pročistil vzduch a pylů ho zbavil. Pokud se při vysoké koncentraci pylu objeví specifický typ bouřky, může být část populace ohrožena bouřkovým astmatem (článek o Bouřkovém astmatu ZDE >>) a pak je nejlépe vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Při vysokých koncentracích pylu platí, že jak alergici, tak i lidé alergií netrpící, by si měli po příchodu domů omýt obličej a vypláchnout nos a nosní dutiny (Sinus Rinse), úlevou pro alergiky je i používání nosního bariérového spreje (Nasaleze Allergy) a samozřejmostí pak vybavení úlevovou medikací, kterou jim předepsal jejich lékař — alergolog. Stále oblíbenější jsou i roušky, které zakrývají ústa i nos a které již dávnou nejsou jen doménou turistů z dalekých zemí.

Mgr. Hana Sochůrková

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>