Stanovení koncentrace oxidu dusnatého ve vydechovaném vzduchu

Co to znamená, když vám lékař navrhne vyšetření dýchacích cest pomocí FeNO

Mnozí pacienti, děti i dospělí, se s tímto vyšetřením běžně setkávají v alergologických a pneumologických ordinacích. Jedná se o test, kterým se stanovuje koncentrace oxidu dusnatého ve vydechovaném vzduchu. Anglická Zkratka FeNO doslova znamená „Fractional Exhaled Nitric Oxid“ a bez českého ekvivalentního překladu u nás zdomácněla. Pacienti zkrátka chodí na vyšetření FeNO.

Zdrojem vydechovaného oxidu dusnatého (NO) jsou průdušky a plicní sklípky. Pokud dojde k zánětu dýchacích cest, produkce NO se zvyšuje. Jeho koncentraci pak lze změřit ve výdechu při určité výdechové rychlosti, která se standardizovala na hodnotě 50ml/s. Hodnoty, ve kterých je výsledek uváděn se nazývají ppb (parts per bilion, což je výraz pro jednu miliardtinu).

Proč se vlastně FeNO vyšetřuje

Udává se, že astma postihuje až 300 miliónů lidí na světě a ne vždy je snadné ho správně a rychle diagnostikovat. Stanovit diagnózu je poměrně lehké u středních a těžkých forem astmatu, ne však u těch lehčích až středně těžkých, kdy spirometrická vyšetření vykazují zcela normální hodnoty, u pacienta není známý žádný problematický alergen a přesto potíže, často v podobě suchého dráždivého kašle, neustávají. Toto je přesně chvíle, kdy lékař pomýšlí na to, aby zjistil, zda v dýchacích cestách pacienta neprobíhá nějaký skrytý alergický zánět. Právě produkce NO buňkami epitelu dýchacích cest je stupni zánětu úměrná a je možno zachytit i velmi malá množství tohoto plynu. A vzhledem k tomu, že astma je velmi často alergické původu, využití této metody k diagnostice alergického astmatu je nedocenitelné.

Kromě pomoci při stanovení diagnózy FeNO orientačně pomáhá:

  • Zjistit, zda je pro pacienty vhodná léčba inhalačními kortikosteroidy (IKS).
  • Ověřit si, zda pacient léčbu IKS doma správně dodržuje.
  • Upravit dávky léků a tím snížit možnost zhoršení průběhu astmatu.

 

Jak se na vyšetření FeNO předem připravit?

Předně je třeba upozornit na to, že vyšetření FeNO má nižší diagnostickou přesnost u kuřáků, neboť kouřením se jeho hodnota uměle snižuje.

24 hodin před testem

  • 24 hodin před plánovaným testem nekonzumujte žádný alkohol

24 hodin před testem

  • 12 hodin před plánovaným testem nekuřte

Je doporučeno nejíst zeleninu s vysokým obsahem dusičnanů: Rukolu, špenát, hlávkový salát, ředkvičky, červenou řepu, čínské zelí, tuřín, zelí, zelené fazolky, pórek, jarní cibulku, okurky, mrkev, brambory, česnek, papriky.

V den testu

V den provedení testu je doporučeno vyhnout se 1 hodinu před plánovaným testem následujícím aktivitám: Jídlo, pití, cvičení

Pozor na virózu – trpíte-li sebemenší virovou infekcí v dýchacích cestách (byť jen rýmou), upozorněte na to svého lékaře, neboť infekce může naměřenou hodnotu NO zvyšovat.

Provedení testu

I když se v ordinacích alergologů a pneumologů můžete setkat s různými typy přístrojů, ať již větších, či menších přenosných, princip provedení testu bude vždy obdobný. Po nadechnutí po vás bude vyžadován plynulý, několikasekundový výdech, který je snadno zvládnutelný díky zdařilým animacím, se kterými jednotlivé přístroje pracují. Vyšetření je často velmi dobře proveditelné i pro malé děti.

 

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>