Suché oči – problém, který si nepleťte s alergií

Následně pak mohou oči dokonce i slzet. Podobné příznaky často vykazují i oči alergiků, proto je třeba pozorně sledovat výskyt příznaků, zapisovat si je a tím pak později pomoci lékaři s diagnózou. Oční alergie a syndrom suchého oka se totiž léčí zcela jinak.

Proč k syndromu suchého oka vůbec dochází?

Při syndromu suchého oka dochází ke snížení produkce slz nebo k nesprávnému složení slzného filmu.

Slzný film se skládá ze tří hlavních vrstev – mucinové, vodní a lipidové.

  • Mucinová vrstva zajišťuje rovnoměrné rozprostření slzného filmu a jeho přilnutí k povrchu oka.
  • Vodní vrstva je vrstvou prostřední, je zdrojem výživy a hydratace a rovněž oko chrání před cizími tělesy nebo bakteriemi.
  • Lipidová vrchní vrstva má pak funkci především ochrannou a zabraňuje odpařování slz.

K syndromu suchého oka může dojít, jakmile se poruší kterákoliv z těchto tří vrstev a podílí se na něm celá řada faktorů, mezi které patří:

  • Onemocnění oka: (oční choroby, poranění oka, vrozené špatné postavení víček).
  • Zdravotní stav pacienta: poškození slzného filmu souvisí s řadou onemocnění jako jsou například autoimunitní choroby, onemocnění štítné žlázy, diabetes, kožní choroby, podvýživa.  Slzný film ovlivňuje také užívání některých léků jako např. léky na vysoký krevní tlak, antihistaminika, diuretika, steroidy, léky na úzkost a deprese, antikoncepce. Důležitým faktorem jsou i hormonální změny např. při kojení či menopauze. K poruše mucinové složky vede rovněž deficit vitaminu A.
  • Faktory životního prostředí: pobyt v klimatizované nebo přetopené místnosti, ve větru, v prašném, suchém nebo zakouřením prostředí. Nezanedbatelný je i vliv slunce, chlorované vody, ozonu.
  • Životní styl – celodenní práce na počítači (tzv. office eye syndrom), několikahodinové sledování televize (tzv. monitor eye syndrom), kdy při soustředění klesá fyziologická frekvence mrkání, zvyšuje se odpařování slz a snižuje se i  jejich produkce.
  • Nošení kontaktních čoček – syndrom suchého oka zde vzniká díky tomu, že čočky brání rovnoměrnému rozprostření slzného filmu

Jak nejlépe stanovit správnou diagnózu?

Diagnóza syndromu suchého oka je založena na pečlivé anamnéze a klinickém očním vyšetření doplněném specifickými testy zaměřenými na kvalitu a tvorbu slzného filmu. Nejznámější je Schirmerův test, kdy se za okraji víček vkládají filtrační papírky a na základě jejich zvlhčení za určitý čas lékař  může hodnotit případný slzný deficit.

Léčba syndromu suchého oka

První snahou by vždy mělo být nalezení příčiny problému, což není vždycky snadné.

Pokud se najde oční deformace víček, je možné ji chirurgicky odstranit.

Jinak můžeme zvažovat další možnosti, mezi které patří:

Změna vnějšího prostředí - omezit pobytu v prašném, zakouřeném, větrném prostředí a klimatizovaných prostorách. Změnit denní režim – dostatečně spát, omezit pobyt před počítačem či televizí, pít dostatek tekutin, omezit trvalé nošení kontaktních čoček, nekouřit a upravit i jídelníček. Zdravá strava by měla obsahovat dostatek kvalitních tuků, vitaminů a nenasycených mastných kyselin (mořské ryby, rostlinné oleje, celozrnné pečivo, zelenina a ovoce).

Medikace

U těžších stavů se používají léky s protizánětlivým efektem (antibiotika, kortikoidy, cytostatika).

U pacientů s mírnými až středními potížemi jsou vhodné oční lubrikační kapky. Frekvence kapání je individuální, dle stavu a potřeb. Na našem trhu je přemíra nabídky různých očních kapek, které lze zakoupit. V této souvislosti je nutno upozornit na přítomnost konzervačních látek (jako je např. benzalkoniumchlorid, cetrimid, chlorhexidin, thiomersal) v některých preparátech. Konzervační látky umožňují uchovávat kapky v otevřeném stavu a prodlužují jejich trvanlivost, na druhou stranu jejich buněčná toxicita může působit u této nemoci zvláště negativně. Při častějším kapání se proto doporučují preparáty bez konzervačních látek, ideálně ty, které se dají rychle spotřebovat.

Podívat se na oční kapky Oculocin Propo >>

Jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Ze syndromu suchého oka se stalo jedno z civilizačních onemocnění a pacienti, kteří tímto problémem trpí se ve velké většině musí naučit s onemocněním žít a o své oko se pravidelně starat pomocí dlouhodobého užívání umělých slz. Dobrou zprávou je, že na trhu je dostatek vhodných očních kapek, které umožňují pacientovi najít si po sebe ten správný preparát.