Trápí Vás sucho v nose?
Nosní dírky nám ale zajišťují mnoho dalších funkcí pro optimalizaci dýchání. V letním období ochlazují a v zimním období ohřívají vzduch před stupem do plic. Slouží také jako filtr a zvlhčovač vzduchu, dříve než se vzduch dostane do plic.
U mnoha lidí žijících v chladných klimatických podmínkách (v zimě zvlášť) jsou nosní dírky velmi zatěžovány. Nosní dírky trpí v zimním období nedostatkem vlhkosti. Jakmile dojde k poklesu teplot, dochází zároveň i k poklesu vlhkosti v prostředí. V interiéru má většina z nás topné prvky, které ještě více vysušují prostředí kolem nás. Někteří lidé mají mylnou představu, že pokud vyvětrají, tak se vlhkost ve vnitřních prostorech zvýší, ovšem ve venkovním prostředí není vlhkost o moc vyšší.
Pokud náš nos již nestíhá běžné úkony údržby, můžeme pociťovat sucho v nose, svědění v nose, lehké špinění krve při smrkání nebo může docházet ke krvácení z nosu. Ve skutečnosti je krvácení z nosu mnohem častější v zimním období.
Snad nejjednodušší prevencí, jak si v zimě udržet nos v kondici, je řádná hydratace nosu. Pokud budeme udržovat svůj nosní systém řádně hydratovaný, bude moci snadněji provádět většinu svých funkcí.
Na trhu existuje mnoho přípravků na zvlhčování nosu na bázi solných roztoků bez přísad i s různými přísadami jako např. aloe vera. Tyto solné roztoky udržují nos hydratovaný a zároveň pomáhají jako prevence, pokud trpíme ucpaným nosem, alergickou rýmou, při nachlazení, při zánětu dutin nebo pokud nás trápí zadní rýma. Tyto přípravky lze používat dlouhodobě.
Během spánku je ideálním řešením zvlhčovač vzduchu, který by měl běžet celou noc ve Vaší ložnici. Během dne střídáme místnosti a prostředí, pijeme, můžeme sáhnout po proplachu solným roztokem. Nicméně během spánku jsme na jednom místě, nedochází k doplňování tekutin a proto se také mnoho lidí probouzí během noci dehydrováno.
Ondřej Ševčík