Ucpaný nos může ohrozit novorozence

V případě malého otoku sliznice, nebo ucpání zaschlým vazkým hlenem může dojít ke snížení nosní průchodnosti. Ihned po narození dítěte se stává dýchání nosem vrozeným reflexem, který je nezbytnou součástí fyziologického vývoje dítěte. Novorozenec nedokáže dýchat ústy ani při jejich otevření. Je to dáno tím, že jazyk dítěte je těsně přiložen k měkkému patru a funguje na principu jednosměrného ventilu, který nedovolí vzduchu proniknout do dýchacích cest. V pozdější vývojové fázi dítěte se při vývoji zubů oddaluje hřbet jazyka od měkkého patra, což umožní dýchání ústy. Ucpaný nos může tedy do jisté míry ohrozit život novorozence.

Akutní rýma bývá většinou způsobena viry (rhinoviry). Po virech následují bakteriální mikroby (pneumokoky, stafylokoky, moraxely), které způsobují celou řadu komplikací a prodlužují rýmu.

U dětí předškolního věku se může z obyčejné rýmy stát akutní zánět vedlejších nosních dutin. Nejdříve dojde k otoku sliznice, následně se ucpou vývody vedlejších nosních dutin, které nejsou schopné ventilace a dochází tak k podtlaku, který má za následek akutní zánět vedlejších nosních dutin. Pokud dojde k zduření sliznice v Eustachově trubici, může přechodně dojít k nedoslýchavosti a zánětu středního ucha.

Zabránit rýmě a následnému zánětu nosních dutin se dá předejít tím, že omezíme kontakt s nemocnými. Předškolní děti nosí pravidelně z mateřské školky infekce, proti kterým si již vytvořily imunitu, nicméně mladším dětem mohou tyto infekce způsobit vážné problémy. Důležitou roli hraje kojení, které výrazně posiluje imunitní systém dítěte hlavně během prvních třech měsíců života. Následně je důležité otužování dítěte a naučení správnému smrkání. Důležitá je také vlhkost vzduchu v místnostech, kde se dítě vyskytuje. Pokud je vlhkost vzduchu nedostatečná, může dojít k vysychání nosní sliznice, přemnožení roztočů a plísní, které mohou sliznici ohrozit.

Sliznice má obranný systém, tzv. řasinkový slizniční epitel, který díky kmitaní řasinek zajišťuje posun hlenu obsahujícího nečistoty směrem ven z nosních dutin. Hlavní preventivní roli hraje zvlhčování nosní sliznice nebo proplachy nosních dutin, které zlepšují průchodnost dutin a pomáhají správné funkci řasinek. Na proplach dutin existují roztoky hypotonické, isotonické a hypertonické. Pro prevenci u dospělých a pro děti jsou nejvhodnější roztoky isotonické, které mají stejnou koncentraci NaCl jako lidské tělo (0,9 % NaCl).

Ondřej Ševčík

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>