Vitamín D- nezastupitelný, ale často opomíjený pomocník imunitního systému
Podle posledních informací ze světa, ale i z České republiky (prof. Ondřej Topolčan, oddělení imunochemické diagnostiky, FN Plzeň), se zdá, že při onemocnění Covid vitamín D pomáhá blokovat cesty, kterými virus proniká do buňky. U pacientů v těžkém stavu byly jeho naměřené hladiny velmi nízké až nulové.
Z dětství si většina z nás pamatuje, že vitamín D získáváme ze slunečního záření a z neoblíbeného rybího tuku. Pokud se nad vitamínem D vůbec někdy zamyslíme, vesměs se uklidíme tím, že si rybu přeci občas dáme a v létě jsme na sluníčku také pobyli. Nicméně to není zdaleka tak jednoduché.
K tomu, aby se nám vůbec nějaký vitamín D v těle vytvořil, je potřeba intenzivní pobyt na sluníčku po dobu minimálně 20 minut, mezi 10-14 hodinou, od května do září. K syntéze vitamínu D totiž dochází na základě pronikání UVB záření přes kůži a intenzita UVB je zásadním způsobem závislá na výšce slunce nad obzorem. V zimě se například na horách sluníčko odráží od sněhu a k syntéze téměř nedochází. Navíc mají na množství vytvořeného vitamínu D vliv ochranné krémy a typ kůže. Osoby s tmavší kůží s vyšším obsahem melaninu syntetizují vitamínu D méně a díky osvětové kampani dermatologů používá čím dále větší část populace krémy s vysokými ochrannými faktory.
Dá se tedy shrnout, že se získáváním vitamínu D ze slunečního záření to není v naší zeměpisné šířce žádná velká sláva, zvláště od podzimu do jara.
Obdobně málokdo je schopen zkonzumovat takové množství rybího tuku, tresčích jater a mléčných výrobků, které by bylo schopno dodat dostačené množství vitamínu D, nebo ještě navíc, dohnat jeho deficit. Je třeba rovněž myslet na to, že obézní část populace má potřebnou dávku vitamínu D až násobně vyšší.
Nesmíme rovněž zapomínat na to, že doplnění deficitu vitamínu D není krátkodobá záležitost, ale trvá týdny až měsíce. Je vhodné požádat při preventivní návštěvě lékaře o jeho stanovení a při zjištěném deficitu dlouhodobě užívat doporučené preparáty. Pokud se k lékaři nechystáme a víme, že náš životní styl pravděpodobně dostatečné syntéze vitamínu D nenapomáhá, měli bychom se alespoň stavit v lékárně a nechat si doporučit vhodné doplňky stravy, které vitamín D obsahují. Vzhledem k tomu, že podzim právě začal, je zrovna teď vhodný čas !!!
Mgr. Hana Sochůrková