Zarudlé oči u děti mohou být počátkem infekce

Je potřeba se mít ovšem na pozoru. Infekce zrak vašich dětí nepoškodí, nicméně mohou znepříjemnit a oddálit návrat mezi svoje kamarády ve škole či školce. A co si budeme povídat, když pro změnu začaly prázdniny nám rodičům, tak nechceme běhat s našimi potomky po doktorech.

V případě, že zpozorujete u vašeho dítěte zarudlé oči může to mít mnoho příčin. Zarudlé oči zpravidla doprovází pálení, štípání nebo řezání v oku. Může se také jednat o začátek zánětu spojivek, který je nejčastějším onemocněním oka vznikajícím z virových a bakteriálních infekcí. Přenos infekce na jiné dítě v kolektivu je velmi snadný. Děti si častou mnou oči, sahají si do nich, používají stejné hračky, nemyjí si důkladně ruce atp. Zánět spojivek může být sezónní nebo také celoroční. Sezónním trpí alergici hlavně na jaře, kdy je ve vzduchu mnoho různých alergenů v podobě pylu. Na podzim mohou oči alergiků zase potrápit plísně.

Dalším důvodem zarudlých očí může být alergický zánět spojivek, zánět očních víček nebo také ječné zrno. Zdravé oko má bílou barvu. Zčervenání je signálem, že se děje něco špatného. Síť vlásečnic v oku se zaplní krví a červené oči jsou na světě. Správnou diagnózu však dokáže určit pouze oční lékař.

S příchodem podzimního počasí nastává období chřipek a nachlazení, které dokáží oči našich děti také slušně potrápit. Mezi rizikové pro oči děti patří prašné prostředí, delší pobyty venku, nežádoucí částečky v oku, klimatizace, suchý vzduch nebo také ostré světlo nebo chlor ve vodě.

První pomocí proti červeným očím jsou oční kapky, určené speciálně pro tyto okolnosti. Kapky by měly mít vyvážené pH podobné přirozeným slzám. Vhodné je použití přírodních očních kapek s výtažky z léčivých bylin, po kterých se budou oči dětí cítit lépe. Oči tak budou zvlhčené, ochráněné a zklidněné. Oči lze také opatrně vyplachovat sterilní borovou vodou. Je nezbytné dodržovat hygienické návyky a mít si ruce nejen před aplikací, ale i po aplikaci očních kapek. Používejte také oddělené ručníky a jiné předměty, které by mohly přijít do kontaktu s více členy domácnosti a okem pacienta.

Pokud zarudnutí po několika dnech neustoupí doporučujeme navštívit očního lékaře, který určí přesnou diagnózu a nasadí případně virostatika v kapkách nebo v mastech nebo lokální antibiotika ve formě kapek nebo mastí.

Jak správně kapat do očí

Umyjte si důkladně ruce. Otevřete oční kapky, zakloňte hlavu, podívejte se do stropu. Čistou rukou si sáhněte do oka a dolní víčko stáhněte dolů. Pokud se vám vytvořila taková malá kapsa tak to je správně. Vezměte lahvičku a stiskněte, aby se uvolnila jedna kapka do vytvořené malé kapsy. Hlavně se nedotkněte rukou oka, prostě jen kápněte. Uvolněte víčko a oko zavřete tak na 20 vteřin. Aby vám účinné látky z kapek nevyplavily slzy zkuste si přidržet slzné kanálky u kořene nosu.

Ondřej Ševčík

Nechcete přijít o další zajímavé články na téma zdraví? Přidejte se k nám a už Vám žádná novinka neunikne.

Přidat se k nám >>