Hlavní pojmy

Alergické astma

Alergické astma může spustit kontakt s různými alergeny mezi které patří pyl trav, stromů, domácí roztoči, zvířecí chlupy a další alergeny. Tyto látky pronikají do organismu a spouštějí alergickou reakci, nazývanou astmatický záchvat. Mezi příznaky alergického astmatu patří sípání, tíseň na hrudníku, dušnost a také přetrvávající kašel. Astma a alergie táhnou víceméně za jeden provaz. O astmatu mluvíme převážně v případě chronického zánětlivého onemocnění dýchacích cest, kdy průdušky postihne neinfekční alergický zánět. Propuknutí astmatu je pravděpodobnější u osob, které trpí alergií. Studie prokázaly, že téměř polovina pacientů trpících respirační alergií trpí také astmatem.

Alergie

Slovo, se kterým se každý z nás již setkal, slovo, které má mnoho různých podob i významů. Název alergie vznikl v roce 1906 z řeckých slov allos (jiný či změněný stav) a ergon (práce, reakce) a znamená přehnanou, nepřiměřenou reakci imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme. Projevy alergie se mohou výrazně lišit od mírného kýchání, zarudlých očí, podrážděné pokožky až po anafylaktický, život ohrožující stav. Každý pacient má s alergií svoji vlastní zkušenost, své vlastní metody „boje“, svoje trápení i své léčebné úspěchy. V České republice trpí nějakou formou alergie přes 2 miliony lidí. Alergie se může projevovat například kýcháním, svěděním, ucpáním nosu, zarudnutím očí, ekzémem, kopřivkou, kašlem nebo také dušností. Naštěstí na našem trhu existuje mnoho dostupných a funkčních přípravků proti alergii.

Aloe vera

Rostlina aloe vera je léčivá rostlina, kterou pro své blahodárné léčivé účinky používá lidstvo už od nepaměti. Rostlin tohoto druhu existuje více než 400 druhů a jejich použití je velice široké. Nejznámější druh aloe vera, který se používá k léčbě, je aloe pravá, někdy i aloe barbadensis. Aloe vera má skvělé hojivé účinky a tudíž ji lze použít na hojení ran a popálenin. Pokud se v létě spálíte na slunci, vyzkoušejte aloe vera a bude překvapeni co tato rostlina dokáže. Pomůže Vám také při paradontóze, k zmírnění příznaků ekzému, při překyselení žaludku, působí blahodárně na játra, snižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi, odstraňuje střevní potíže zácpu a mnoho dalšího. Hlavními produkty z aloe je latex získávaný z kanálků při příčném překrojení listu. Je to pryskyřičnatá, žlutá tekutina, která je posléze sušena. Další látkou získávanou z aloe je gel z aloe, který je bezbarvý, slizovitý a rosolovitý. Nachází se ve vnitřní tkáni listů a jeho účinné látky na vzduchu rychle degradují. Tudíž je ideální rychlá aplikace přímo z živé rostliny.

Astma

Astma je chronické zánětlivé onemocnění, které je charakterizováno různými opakujícími se symptomy, mezi které patří zúžení dýchacích cest, křeče svalstva průdušek, omezení průtoku vzduchu průduškami. První příznaky astmatu jsou sípání, tíseň na hrudníku, dušnost a také přetrvávající kašel. V České republice postihuje astma kolem 1,2 miliónu lidí z nichž o astmatu přibližně 300 000 lidí neví. Nejvíce jsou astmatem postiženy malé děti, u kterých se astma zpravidla projeví do pátého roku života a častější je výskyt u chlapců. Příčiny vzniku astmatu vznikají z ne zcela zatím pochopených environmentálních a genetických souvislostí, které ruku v ruce ovlivňují závažnost a průběh nemoci. Je potřeba dbát zvýšené opatrnosti u těch dětí, které v prvních letech života trpí alergickou rýmou nebo atopickým ekzémem. Astma je léčeno léky, které tlumí zánět. Většinou se používají kortikoidní hormony podávané inhalačně ve velice nízkých dávkách. Astma bohužel nejde zcela vyléčit, nicméně se poměrně úspěšně daří jeho reakci tlumit až někdy zcela vymizí. Je ovšem nutná dlouhodobá léčba, která může být i celoživotní. To však pacienty nijak nemusí limitovat v běžném životě, spousta astmatiků je i mezi vrcholovými sportovci.

Bakterie

Patří mezi nejrozšířenější skupinu organismů na světě. Jsou to mikroskopické jednobuněčné organismy bez membrány, která by oddělovala jádro od cytoplasmy. Dokáží přežít v jakémkoliv prostředí a to i v těch nejextrémnějších podmínkách. Bakterií existuje mnoho druhů, některé jsou naprosto neškodné a některé mohou být pro člověka velice nebezpečné. Bakterie pro lidský organismus představují riziko spojené s tím, že mohou přímo napadat tkáně a produkovat toxické látky, které mohou změnit tělesné funkce člověka.

Beta-karoten

Beta karoten patří do skupiny karotenoidů a v lidském těle funguje jako antioxidant a zdroj vitamínu A. U rostlin způsobuje zbarvení do žluté až červené barvy, tudíž by tulipány nebo mrkev nebyli tak oranžové, jak je známe. Naše tělo si biochemickou přeměnou vytváří z beta karotenu vitamín A, který působí jako antioxidant a snižuje výskyt rakoviny tím, že chrání buňky před rakovinou kůže. Při předávkování nebyly prokázány závažnější zdravotní problémy. Přírodním zdrojem beta karotenu je zelenina (mrkev, rajče, paprika, špenát, petržel). Velké množství najdeme také v hovězích játrech. Nedostatek karotenoidu se může projevovat šeroslepostí, zástavou růstu nebo také suchou sliznicí a poruchou její funkce.

Cystická fibróza

Jedná se o velmi vážné a nevyléčitelné onemocnění, které je poměrně časté převážně u bílé rasy. Projevuje se chronickým onemocněním dýchacích cest, insuficiencí zevní sekrece pankreatu, vysokou koncentrací elektrolytů v potu a obstruktivní azoospermií. Nemoc je způsobena poruchou přenosu iontů a solí přes buněčnou membránu. Cystická fibróza postihuje především plíce, střevo, slinné žlázy, slinivku a u mužů může způsobit neplodnost. Cystická fibróza se nejčastěji projevuje velmi častou infekcí dýchacích cest, která je doprovázena neustupujícím kašlem. K léčbě se využívá inhalace a dechová rehabilitace. Infekce se potlačuje vysokými dávkami antibiotik.

Dekongestiva

Jsou to léky, které vyvolávají místní zúžení cév a zlepšují nosní průchodnost. Účinkují prakticky okamžitě, nicméně se nedoporučuje jejich dlouhodobé užívání. Úleva rychle vymizí a nosní průchodnost se následně ještě více zhorší. Při dlouhodobém užívání hrozí trvalé následky a medikamentózní rýma. U dospělých se doporučuje užívání maximálně 7 dnů a u děti maximálně 3 dny. Užívejte jen krátkodobě a výjimečně!

Heřmánek

Heřmánek pravý nebo také heřmánek lékařský je známý jako letnička řadící se mezi bylinky. Používá se převážně v kosmetice a léčitelství a jeho blahodárné účinky mají široké pole působnosti. Podporuje trávení, pomáhá při žaludečních vředech, pomáhá od bolesti, při hojení ran, navozuje celkové uklidnění, je účinný při zánětech očních spojivek, ústní dutiny a pohlavního ústrojí. Pomůže také při gynekologických problémech, při zánětu kloubů, jako prevence infekcí a také jako imunostimulant. Běžně je součástí léčivé kosmetiky pro suchou a podrážděnou pleť. Aktivními látkami heřmánku jsou silice, které tvoří 1 – 3 %. Heřmánek se dá užívat mnoha způsoby: heřmánkový čaj, přísada do koupele, obklady z heřmánku, pára z heřmánku, bylinný polštář, heřmánkový olej, heřmánková mast, heřmánková koupel.

Histamin

Řadí se mezi hormony a neurotransmitery a produkuje ho celá řada buněk, především bílé krvinky a nervové buňky. Je to hlavní mediátor zánětu. V první fázi se projevuje lokálně mezi sousedními buňkami, nicméně pokud dojde k vysoké produkci např. v souvislosti reakce na alergen, dojde k jeho rozšíření do dalších tkání. Histamin se nachází v kůži, plicích, střevech, ale také v mozku a dalších tkáních. Bývá velmi častou příčinou senné rýmy, která vzniká při alergické reakci na pyl v nosní sliznici, kdy dochází k otoku nosní sliznice a uvolnění tekutin do nosní dutiny. Potlačení Histaminu se používá při léčbě alergických stavů.

Hydrogenuhličitan sodný

Bývá také nazýván jako jedlá soda, soda bicarbonara (NaHCO3). Je to bílý prášek se zásaditým pH. Můžeme ho najít v prášku do pečiva, přidává se do šumivých nápojů a do hasících přístrojů. Pomůže při bělení zubů, v domácnosti k čištění, při pálení žáhy k neutralizaci žaludečních šťáv. Má výrazně slanou, zásaditou chuť. Při jeho požití nejsou dosud známy nežádoucí účinky.

Hypertonický roztok

Názvem hypertonický roztok jsou označovány roztoky, které mají osmotický tlak vyšší, než je osmotický tlak jiného porovnávaného roztoku. Hypertonický roztok mořské vody pomáhá například při úlevě od ucpaného nosu, při rýmě a nachlazení, při akutním zánětu nosní sliznice, při zánětu vedlejších nosních dutin nebo také při obtížích s chrápáním. Koncentrace soli v hypertonickém roztoku je vyšší než 0,9 % NaCl. Při kontaktu s nosní sliznicí pracuje na principu osmózy – začne z tkáně vytahovat vodu, aby se koncentrace soli na obou stranách vyrovnala. Hypertonický roztoky lze používat dlouhodobě, nicméně nedoporučujeme používat k pravidelné nosní hygieně.

Hypotonický roztok

Tento roztok je méně koncentrovaný. Koncentrace NaCl je menší než 0,9 % což je méně než v buňce lidského těla. Je vhodný k pravidelnému oplachu a zvlhčení nosní sliznice. Lze jej používat u kojenců k uvolnění ucpaného nosu.

Chlorid sodný

Každý ho většinou máme doma. Kuchyňská sůl neboli NaCl. Velice důležitá sloučenina pro život většiny organismů na zemi. Většina chloridu sodného je na zemi přítomna v mořské vodě. Největší využití je v potravinářském a chemickém průmyslu. Vyrábí se z něj: sodík, jedlá soda, chlór, kyselina chlorovodíková. Významný podíl má v mýdlovarnictví, sklářství, metalurgii, v papírenském průmyslu nebo také při míchání barev. Ve zdravotnictví je používán ve formě 0,9% roztoku, který je nazýván fyziologický roztok.

Izotonický roztok

Izotonické roztoky mají stejné množství částic tzn. mají stejný osmotický tlak. Izotonický roztok mořské vody pomáhá k: snížení infekce horních cest dýchacích, při nachlazení a rýmě alergického původu, pomáhá zvlhčovat vysušené nosní sliznice a umožňuje jim tak správně vykonávat svou činnost. Může se užívat dlouhodobě i jako součást pravidelné nosní hygieny. Izotonický roztok mohou užívat těhotné ženy, kojenci a novorozenci.

Kortikosteroidy

Jsou to steroidní hormony syntetizované z cholesterolu, který vzniká v buňkách nadledvin. Využívají se díky protizánětlivým, imunosupresivním, protialergickým, protišokovým, hypokalcemickým a antineoplastiským účinkům. Pokud jsou kortikosteroidy aplikovány na sliznici, dochází k protizánětlivému účinku, snižují překrvení a snižují sekreci nosní sliznice. V případě alergické rýmy mohou mít kortikosteroidy nejen léčebný, ale také preventivní účinek. Při jejich užití dochází k oslabení imunity a tudíž jsou nevhodné při akutních a chronických infekcích.

Lutein

Patří mezi karotenoidy a má antioxidační vlastnosti. Někdy se mu také říká ochránce očí. Výzkum prokázal, že se Lutein váže na oči a shromažďuje se na dvou místech oka - v tzv. žlutém bodě a na sítnici. Podle výzkumu na Harvardské Univerzitě snižuje užití 6 mg luteinu denně výskyt degenerace žlutého bodu o 43 %. Čočka oka je složena z 98 % bílkovin. Volné radikály poškozují proteiny, což má za následek agregaci a vysušení, které je základem šedého zákalu. Důležitou prevencí je pravidelná konzumace karotenoidů např. v podobě špenátu, ve kterém je podle posledních průzkumů mnohem více karotenoidů než např. v mrkvi nebo jiném ovoci. Antioxidační účinky luteinu lze využít také k ochraně jiných orgánů nebo také v procesech látkové přeměny.

Medikamentózní rýma

Tímto termínem se nazývá stav opětovného překrvení nosní sliznice, které je způsobeno delším používáním nosních sprejů a kapek, které obsahují oxymetazolin, fenylefrin, xylometazolin nebo nafazolin jež mají za úkol stahovat cévy na sliznici. K medikamentózní rýmě dochází zpravidla kolem 7. dne užívání výše uvedených dekongestiv. Většina pacientů se mylně domnívá, že zvýšením dávky a vyšší četností aplikace sníží příznaky, ale opak je pravdou. Opětovné překrvení sliznice může mít za následek trvalou hyperplazii blokující dýchání nosem a může vyústit až v chirurgický zákrok.

Nazální kortikosteroidy

Používají se při léčbě alergické rhinitidy a konjunktivitidy. Nejdříve se v léčbě používají antihistaminika a dle odezvy pak následně nazální kortikosteroidy. Ovlivňují příznaky alergické rýmy a jsou nejúčinnější lékovou skupinnou užívanou k potlačení alergického zánětu. Jsou účinné v potlačení časné a pozdní fáze zánětu indukovaného alergenem.

Nazální přetlaková ventilace

Používá se k léčbě spánkové apnoe. Nazální přetlaková ventilace neboli CPAP je přístroj, díky kterému je zajištěn kontinuální přetlak v dýchacích cestách použitím speciální nosní masky. Pravidelným používáním dochází ke zlepšení průběhu onemocnění a snížení úmrtnosti. Díky použití CPAP nedochází ke kolapsu ochablých stěn hltanu.

Nosní hygiena

Stejně jako si již od narození čistíme pravidelně zuby a myjeme si ruce, tak bychom měli dodržovat návyk v podobě pravidelného čištění nosu. Součástí nosní hygieny je pravidelné proplachování nosu, díky čemuž dochází k vyplavování alergenů, nečistot, virů a bakterií. Dochází tak ke zvyšování odolnosti nosní sliznice což je preventivní opatření proti nemoci horních cest dýchacích a také proti sezónním alergiím. K nosní hygieně doporučujeme používat izotonické solné roztoky, které můžete užívat dlouhodobě a mohou je užívat také děti a těhotné ženy.

Nosní laváž

Je používána od nepaměti ke zlepšení průchodnosti dýchacích cest a jako prevence proti zánětu vedlejších nosních dutin. Nazýváme tak výplach nosu větším objemem vody, který je součástí nosní hygieny.

Ovoinhibitor

Protein nacházející se ve vaječném bílku vykazující enzymatickou aktivitu spojenou s antinutričními účinky. Utlumuje lidskou serinovou proteázu zvanou trypsin, který je zodpovědný za spuštění složitého řetězce chemických procesů při alergické reakci. Je to silný inhibitor elastázy, proteázy bakterií a proteázy hub. Ovoinhibitory se odlišují od Ovomukoidů v jejich schopnosti inhibovat proteázu vláknité houby Aspergillus oryzae.

Ovomukoid

Je to glykoprotein nacházející se v syrovém vaječném bílku. V jeho peptidové struktuře se nacházejí tři velmi podobné funkční domény, které jsou schopny navázat proteázy, jako např. trypsin. Následně dochází k podstatnému snížení produkce IgE protilátek, následkem čehož se inhibuje uvolňování histaminu ze žírných buněk a bazofilů. Dokonce i velmi malé dávky ovomukoidů, na rozdíl od většiny léků s antialergickým účinkem, silně a účinně inhibují uvolňování histaminu ze žírných buněk. Ovomukoid z vajec japonské křepelky je jedním z nejsilnějších přírodních inhibitorů lidského trypsinu (serinové proteázy).

Propolis

Pryskyřičná látka s příjemnou aromatickou vůní. Propolis je produktem činnosti včely medonosné a může mít různé barevné odstíny od zelenožluté až k temně hnědé podle stáří a původu. Jeho použití ve zdravovědě a výživě je velmi široké. Nejvíce se používá k léčbě zánětlivých onemocnění dutiny ústní, ochraně organismu před infekčními chorobami, pří zánětech dásní, onemocnění horních cest dýchacích nebo při zánětech žaludečních. Má výborné antiseptické, regenerační a bakteriocidní vlastnosti.

Rhinitida

Rhinitidou se označuje zánět nosní sliznice, který indikuje snížená nosní průchodnost, zvýšená sekrece hlenu, kýchání, svědění nebo také bolesti hlavy. Vždy jsou více čí méně postiženy vedlejší nosní dutiny a hovoříme tak o rhinosinusitidě.

Senná rýma

Nebo také pylová alergie je reakce imunitního systému na neškodné podněty v podobě pylových zrn a alergenů v podobně prachu, roztočů, zvířecí srsti nebo některých potravin. Sezónní pylová alergie patří mezi nejrozšířenější typy alergií a v České republice jí trpí více než pětina populace. Senná rýma se projevuje ucpaným nosem, vyrážkou, pálením očí, nervovou podrážděností, bolestmi v krku. Doporučuje se vyvarovat kontaktu s alergeny (tzv. eliminace alergenů z prostředí). Přírodní formou léčby může být užití ovomukoidů, případně použití spreje s obsahem celulózy, který na sliznici vytvoří film a zabrání tak usazení alergenu a spuštění alergické reakce. Je dobré vynechat sladkosti, bílé pečivo, kávu, mléčné výrobky, konzervované produkty, a naopak zařadit hodně zeleniny a ovoce. Doporučuje se užívat přípravky na snížení otoku sliznice v podobě solných sprejů nebo několikrát denně proplachovat nosní dutiny solným roztokem. Na uvolnění nosních dutin pomůže i aromaterapie. Neuškodíte si ani dostatkem koenzymu Q10, betakarotenu, zinku, vitamínu E a C, hořčíku a vápníku.

Sinusitida

Jedná se o zánětlivé onemocnění vedlejších nosních dutin, které je většinou následkem komplikované akutní rhinitidy neboli rýmy. Akutní zánět bývá častěji spíše virového původu (může být i bakteriálního) a je většinou způsoben infekcí, která přestoupila do dutiny ze sliznice nosu. Sinusitidu rozdělujeme na akutní a chronickou. Akutní sinusitidou jsou nejčastěji postiženy čichové sklípky neboli dutina kosti čichové. Druhou nejčastěji zasaženou dutinou je dutina v kosti čelistní. Chronická sinusitida je chronický zánět vedlejších dutin a nejvíce postihuje čelistní dutinu.

Solný roztok

Přípravu domácího solného roztoku určitě nedoporučujeme. Domácí kuchyňská sůl nemá správnou koncentraci a její užití nevede k předpokládané úlevě, ale může dokonce způsobit ucpání či popálení nosu. Navíc kuchyňská sůl a soda nejsou sloučeniny farmaceutické kvality pro užití v medicíně a mohou obsahovat nečistoty. Vhodné jsou již připravené směsi o čistotě více než 99 %, které neobsahují konzervační látky, jsou pH vyvážené a můžete si z nich dle potřeby připravit roztok izotonický nebo hypertonický.

Spánková apnoe

Poměrně časté onemocnění, které řadíme mezi poruchy spánku. Je charakterizováno poruchou dýchání projevující se zástavou dechu. Při spánkové apnoe dochází ke snížení zásobování těla kyslíkem během spánku, což je doprovázeno chrápáním. Apnoické pauzy (zástavy dechu) bývají delší než 10 sekund a je jich více než 10 za hodinu. Rizikovou skupinou jsou muži, kde je společně s obezitou vyšší pravděpodobnost výskytu spánkové apnoe.

Zadní rýma

Zadní rýmu poznáte poměrně jednoduše tím, že se snažíte zbavit smrkáním rýmy a ono to nejde a nejde. Zadní rýmu většinou ještě doprovází bolest hlavy nebo malátnost. Abychom se zbavili zadní rýmy je potřeba v první řadě uvolnit dýchací cesty. Nejlepším způsobem, jak uvolnit dýchací cesty, je zředění hlenu a zvlhčení nosních sliznic. Použít můžete nosní spreje s obsahem mořské vody nebo si propláchnout nosní dutiny solným roztokem. Vhodný je také pobyt na studeném, vlhkém vzduchu.

Zánět sliznice

Projevuje se zpravidla zarudnutím, otokem a bolestmi. Mohou se vytvořit vřídky, puchýřky, afty, hnisavá ložiska, povrchové nebo hluboké vředy. Bývá někdy velmi bolestivý omezující příjem potravy, zvyšující slinění a tvorbu povlaků sliznic. Příčin vzniku zánětu sliznice je mnoho ovšem nejčastěji vzniká z nedostatečné hygieny ústní dutiny nebo je způsoben viry a bakteriemi infekčního původu.